W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.
Śmierć pracownika podczas urlopu bezpłatnego a prawo do odprawy pośmiertnej
W czasie urlopu bezpłatnego pracownika, jego stosunek pracy nie zostaje przerwany, W razie śmierci pracownika w trakcie urlopu bezpłatnego pracodawca jest zobowiązany więc do wypłaty jego bliskim odprawy pośmiertnej.
Okres urlopu bezpłatnego jest okresem, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, jednakże stosunek ten nie jest wykonywany. W okresie tym ulegają zawieszeniu wzajemne uprawnienia i obowiązki stron stosunku pracy (jak świadczenie pracy i wypłata wynagrodzenia). Należy jednak podkreślić, że odprawa pośmiertna, mimo że jest związana ze stosunkiem pracy, nie jest świadczeniem ze stosunku pracy w ścisłym znaczeniu.
Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odprawy pośmiertnej, chyba że ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.
Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:
-
jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
-
trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
-
sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
art. 93 § 1 i § 7, art. 174 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: odprawa
