Obecnie okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy terminowej
Od 22 lutego 2016 r. w związku z zastosowaniem do umów na czas określony okresów wypowiedzenia takich jak przy umowach bezterminowych, istnieje możliwość skrócenia trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia umowy okresowej, jeżeli jego przyczyną jest ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy. Odbywa się to za odszkodowaniem należnym za skrócony okres wypowiedzenia.
-
2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
-
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
-
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Skrócenie przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia jest wyłącznie decyzją pracodawcy, niezależną od woli pracownika. Pracodawca samodzielnie decyduje również o tym, o ile skrócić okres wypowiedzenia – maksymalnie jest to 2 miesiące.
W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia (art. 361 § 1 k.p.). Wcześniej skrócenie okresu wypowiedzenia z powyższych przyczyn dotyczyło tylko umów o pracę na czas nieokreślonych, gdyż tylko dla tych umów był przewidziany okres trzymiesięczny.
- art. 36 § 1, art. 361 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.),
- ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220).
Zobacz także:
