Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, który rozwiązuje stosunek pracy z przyczyn niezależnych od pracowników (np. z powodu redukcji etatów, zmian organizacyjnych w zakładzie, trudnej sytuacji ekonomicznej), ma obowiązek stosować ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ustawa ta ma zastosowanie zarówno do zwolnień grupowych, jak również indywidualnych, jeśli wyłączną przyczyną rozwiązania umowy są względy niedotyczące pracownika.
Wypowiedzenie umowy na zastępstwo a obowiązek wypłaty odprawy
Pracodawca nie ma obowiązku uzasadniać wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas zastępstwa innego pracownika. Jeżeli jednak wyłączną przyczyną wypowiedzenia umowy są powody niedotyczące pracownika, w takim przypadku pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikowi odprawę pieniężną.
Odprawa dla zwalnianych pracowników - bez względu na rodzaj umowy
Z powyższej ustawy wynika dla pracodawcy obowiązek wypłaty odprawy pieniężnej zwalnianym pracownikom. Dotyczy on wszystkich pracowników, którzy podlegają zwolnieniu - bez względu na rodzaj umowy o pracę (nieokreślony, określony, w tym także na czas zastępstwa). Decydująca jest jedynie przyczyna wypowiedzenia umowy. A zatem pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty pracownikowi odprawy, gdy wyłączną przyczyną rozwiązania umowy są np. względy ekonomiczne.
Wypowiedzenie umowy na zastępstwo nie musi być uzasadniane
Umowa o pracę zawarta na czas zastępstwa może być rozwiązana za 3-dniowym wypowiedzeniem. Ze względu na to, iż jest to jeden z rodzajów umowy na czas określony, jej wypowiedzenie nie wymaga podania uzasadnienia. Oznacza to, że pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę z każdej przyczyny. Jednakże, jeśli przyczyną rozwiązania tej umowy są wyłącznie względy niedotyczące pracownika, w takiej sytuacji, nawet pomimo niewskazania ich w piśmie wypowiadającym umowę, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikowi odprawy pieniężnej.
-
art. 1, art. 8, art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844),
-
art. 331 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: odprawa, umowa na zastępstwo
