W doktrynie i orzecznictwie ugruntował się pogląd, że członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą pozostawać z ta spółką w dwóch niezależnych od siebie stosunkach prawnych. Jednym – organizacyjnym, obejmującym pełnienie funkcji członka zarządu, oraz drugim – opierającym się na stosunku pracy, gdzie w zakresie obowiązków wskazano czynności odpowiadające funkcji członka zarządu.
Odwołanemu członkowi zarządu może przysługiwać odprawa
Jeśli odwołanie z funkcji członka zarządu nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika, wówczas pracownikowi należy się odprawa, o której mowa w art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Dominuje również pogląd, że utrata mandatu członka zarządu stanowi wystarczającą przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli jej zakres był związany z pełnioną funkcją. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 25 listopada 1997 r. (I PKN 388/97). SN wskazał w nim, że odwołanie pracownika ze stanowiska prezesa zarządu spółki akcyjnej stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie mu umowy o pracę, której zawarcie wiązało się bezpośrednio z powołaniem go na to stanowisko.
Jeśli odwołanie z funkcji członka zarządu nastąpił z przyczyn niedotyczących pracownika, wówczas pracownikowi należy się odprawa, o której mowa w art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90 poz. 844). Stosownie do wyroku Sądu Najwyższego z 2 lutego 2010 r. (II PK 184/09) wypowiedzenie umowy o pracę z powodu odwołania pracownika z funkcji członka zarządu spółki handlowej następuje z przyczyn niedotyczących pracownika w rozumieniu art. 8 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.), chyba że pracodawca udowodni, iż przyczyną odwołania z funkcji były okoliczności dotyczące pracownika.
Wypłata odprawy możliwa jest u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.
-
art. 30 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
-
art. 1 ust. 1, art. 8, art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90 poz. 844 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: odprawa
