Regulacje dotyczące uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży nie uwzględniają zawodu nauczycielskiego. Szczególne przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez nauczycielkę w ciąży powinny zostać potwierdzone orzeczeniem lekarskim. Dyrektor przedszkola musi uwzględnić zalecenia lekarskie albo zwolnić nauczycielkę z obowiązku świadczenia pracy. Bezwzględnie nie wolno natomiast narażać jej zdrowia poprzez powierzanie wykonywania obowiązków w warunkach potencjalnie niebezpiecznych.
Nauczycielka w ciąży może odmówić pracy z chorymi dziećmi
Nauczycielce w ciąży przysługuje ochrona przed nadmiernym wysiłkiem oraz czynnikami, które mogą w sposób negatywny wpłynąć na jej zdrowie. Do czynników szkodliwych zalicza się także pracę z przeziębionymi i chorymi dziećmi. Dyrektor przedszkola musi liczyć się z tym, że jeżeli do przedszkola przyjęte zostaną chore dzieci – nauczycielka ma prawo odmówić wykonywania pracy.
Praca nauczycielska nie została wyszczególniona wśród prac uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia. Zatem przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez nauczycielkę w ciąży powinny zostać potwierdzone orzeczeniem lekarskim. W takiej sytuacji dyrektor szkoły powinien:
- zmienić warunki pracy na dotychczasowym stanowisku lub obniżyć czas pracy, tak aby wyeliminować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia nauczycielki lub
- przenieść nauczycielkę do innej pracy lub zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Nauczycielka przedszkola będąca w ciąży przedstawiła dyrektorowi szkoły orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do wykonywania dotychczasowej pracy z zaleceniem przeniesienia na inne stanowisko na okres do końca ciąży. Dyrektor przedszkola nie miał możliwości przeniesienia jej na inne stanowisko, tak aby ograniczyć jej kontakt z dziećmi, dlatego zwolnił nauczycielkę z obowiązku świadczenia pracy przez okres całej ciąży.
Nauczycielce zatrudnionej w przedszkolu na stanowisku logopedy w wymiarze ½ etatu oraz nauczyciela wychowania przedszkolnego w wymiarze ½ etatu, będąca w ciąży i posiadająca orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego, dyrektor przedszkola obniżył czas pracy do ½ etatu. Nauczycielka wykonuje jedynie zadania nauczyciela logopedy.
Dyrektor przedszkola zobowiązany jest do dopełnienia zaleceń zamieszczonych w orzeczeniu lekarskim. Jeśli tego nie uczyni, nauczycielka ma prawo odmówić wykonywania dotychczasowej pracy.
- art. 176, art. 179 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz..U. z 1996 r. nr 62 poz. 289 ze zm.)
- rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. z 1996 r. Nr 114, poz. 545 ze zm.).
Zobacz także:
