W Karcie Nauczyciela znajdują się zasady wcześniejszej emerytury, które na skutek dodania w 2009 r. ust. 2a do art. 88 stały się dostępne jedynie dla określonego grona nauczycieli - mówiąc w dużym skrócie, uprawnienia do wcześniejszej emerytury są uzależnione od wieku pedagoga. Z takimi zmianami nie zgadzają się nauczyciele, co podkreśla na każdym kroku Związek Zawodowy Nauczycielstwa Polskiego.
Pomysł na nauczycielskie emerytury
Związki zawodowe nauczycieli walczą o przywrócenie uprawnień do emerytury nauczycielskiej na poprzednich zasadach. W tej sprawie spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniu 26 kwietnia 2023 r. Jakie propozycje i pomysły na rozwiązanie tego problemu przedstawił resort edukacji?
Pisaliśmy o tym w artykule: Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli
Możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury przez nauczycieli stała się tematem kolejnego spotkania przedstawicieli związków zawodowych z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji.
Minister Edukacji podkreślił na spotkaniu, że zdecydowanie istnieje potrzeba przywrócenia możliwości skorzystania z wcześniejszej emerytury przez nauczycieli. Podkreśla, że taka potrzeba wynika przede wszystkim z faktu, że od 1 września 2024 r. będzie coraz mniej dzieci w szkołach, a tym samym mniej godzin dla nauczycieli. Jednak proponowane rozwiązania, które mają się znaleźć w zapowiadanej ustawie nie są całkowitą kalką tych uprawnień, które nauczyciele utracili w 2009 r.
Póki co jednak - jak przyznaje minister - nie ma konkretnych ustalonych warunków, na jakich miałoby się odbywać przechodzenie nauczycieli na wcześniejszą emeryturę.
Z informacji przedstawionych na spotkaniu wynika jednak, że zmienione przepisy mają dotyczyć ok. 80 tys. nauczycieli. Mają odnosić się do tych pedagogów, którzy zaczęli pracę przed 1 stycznia 1999 r. Wstępnymi warunkami o których mówiono był trzydziestoletni staż pracy, z czego dwadzieścia lat pracy jako nauczyciel. Zgodnie z zapowiedziami, nauczyciele będą mogli wybrać albo obecnie przyznawane świadczenie kompensacyjne, albo świadczenie emerytalne.
Na spotkaniu poruszono także kwestie możliwości pracy nauczycieli na emeryturze. Ma to być możliwe, choć z pewnymi ograniczeniami, które mają zagwarantować, że pedagodzy z przyznanym świadczeniem emerytalnym nie będą blokować miejsca pracy nowym nauczycielom, zaczynającym dopiero swoją zawodową ścieżkę. Przede wszystkim będzie to zależało od tego ilu będzie uczniów.
Zobacz także: Emerytura z rekompensatą nie dla każdego nauczyciela
ZNP dodaje także, że w nowych przepisach proponowanych przez resort podano terminy w jakich kolejne roczniki będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę nauczycielską, wskazując, że:
- osoby urodzone przed 1 września 1963 r. - będą mogły przejść na emeryturę od 1 września 2023 r.
- urodzeniu po 1 sierpnia 1963 r. a przed 1 września 1966 r. - od 1 września 2024 r.
- po 1 sierpnia 1966 r. a przed 1 września 1969 r. - od 1 września 2025 r.
- po 31 sierpnia 1969 r. - od 1 września 2026 r.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 września 2024 r.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
