Pismo w sprawie wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy musi zostać wręczone najpóźniej z końcem maja (art. 20 ust. 1 pkt 1, ust. 3 Karty Nauczyciela). Wypowiedzenie można wręczyć przed tym terminem, jednak nie spowoduje to, że 3-miesięczny okres wypowiedzenia skończy się wcześniej niż 31 sierpnia.
Całkowita likwidacja szkoły wyłącza szczególną ochronę stosunku pracy
Jeżeli przyczyną wypowiedzenia stosunku pracy jest całkowita likwidacja szkoły, to wyłączone jest stosowanie przepisów o szczególnej ochronie stosunku pracy. W tej sytuacji dyrektor może rozwiązać stosunek pracy z każdym pracownikiem – następuje to z końcem roku szkolnego z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Jeżeli przyczyną wypowiedzenia stosunku pracy jest całkowita likwidacja szkoły (pracodawcy), to wyłączone jest stosowanie przepisów art. 411 Kodeksu pracy o szczególnej ochronie stosunku pracy. Dyrektor szkoły może zatem rozwiązać stosunek pracy z każdym pracownikiem, w tym także:
- przebywającym na urlopie macierzyńskim,
- przebywającym na urlopie rodzicielskim,
- przebywającym na urlopie wychowawczym,
- przebywającym na urlopie wypoczynkowym,
- przebywającym na urlopie dla poratowania zdrowia,
- przebywającym na urlopie bezpłatnym,
- przebywającym na urlopie szkoleniowym,
- przebywającym na zwolnieniu lekarskim,
- przebywającym na świadczeniu rehabilitacyjnym,
- znajdującym się w wieku przedemerytalnym,
- społecznemu inspektorowi pracy,
- członkom zarządu organizacji związkowej lub wyznaczonym do reprezentowania związku zawodowego u pracodawcy,
- radnym, posłom i senatorom.
Dyrektor nie musi obawiać się, że w maju, gdy wręczane są wypowiedzenia, nauczyciel skorzysta z usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Mimo takiej nieobecności dyrektor będzie mógł zgodnie z prawem wypowiedzieć nauczycielowi stosunek pracy. Nie ma więc konieczności wcześniejszego doręczenia wypowiedzenia. Należy również pamiętać, że okres wypowiedzenia może być skrócony z 3 miesięcy maksymalnie do 1 miesiąca, ale wtedy należy wypłacić nauczycielowi odszkodowanie za pozostałą część okresu.
- art. 20 ust. 1 pkt 1, ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- art. 411 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
