Wszelkie błędy wynikające z niewłaściwego stosowania (lub niestosowania) zapisów obowiązującego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie dokumentacji szkolnej powinno się usunąć zgodnie z procedurą zawartą w § 26 tegoż rozporządzenia.
Przeszkolenie nauczycieli pomoże uniknąć błędów w dokumentacji
Dyrektor szkoły ponosi odpowiedzialność za właściwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej. Dlatego warto na bieżąco kontrolować, czy nauczyciele właściwie stosują obowiązujące przepisy.
Błędy w dziennikach podlegają sprostowaniu
Sprostowania błędu i oczywistej omyłki w dzienniku dokonuje osoba, która taki błąd lub omyłkę popełniła, lub dyrektor albo osoba przez niego upoważniona do dokonania sprostowania. Sprostowania błędu i oczywistej omyłki dokonuje się przez:
- skreślenie kolorem czerwonym nieprawidłowych wyrazów,
- czytelne wpisanie kolorem czerwonym nad skreślonymi wyrazami właściwych danych,
- wpisanie daty,
- złożenie czytelnego podpisu przez osobę dokonującą sprostowania.
Czasami jednak zastosowanie tej procedury przy każdym omyłkowym wpisie w wąskich rubrykach dziennika może spowodować nieczytelność sąsiednich wpisów i sprawić, że dziennik będzie nieestetyczny.
Nauczyciele niepotrzebnie wpisali numery PESEL dzieci w dziennikach zajęć pozalekcyjnych, w których taka rubryka istnieje, a w dziennikach nie ma możliwości używania korektora, ani zaklejania wpisów.
Niepotrzebnie wpisanych numerów PESEL najlepiej nie usuwać, a jedynie dopilnować, żeby ten błąd nie był przez nauczycieli powielany w kolejnych latach.
Szkolenie nauczycieli sposobem na uniknięcie błędów w przyszłości
Niemniej warto pomyśleć o sposobie uniknięcia takich sytuacji w przyszłości. Można to osiągnąć poprzez szkolenie nauczycieli ze sposobu wypełniania dokumentacji szkolnej lub przygotowanie szczegółowych instrukcji uzupełniania tej dokumentacji.
§ 26, § 27 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170).
Zobacz także:
Tagi: dokumenty w szkole, dziennik lekcyjny, pesel
