Polska znalazła się w gronie 11 państw członkowskich, które nie zrealizowały jeszcze swojego zobowiązania dotyczącego wdrożenia przepisów dyrektywy dotyczącej produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych - dyrektywa 2019/904. W tej grupie znalazły się także: Słowenia, Łotwa, Estonia, Belgia, Chorwacja, Portugalia, Francja, Irlandia, Dania i Finlandia.
Czy czeka nas kolejna kara za brak wdrożenia europejskich przepisów?
Komisja Europejska wzywa Polskę do pełnej implementacji dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
Zobacz także: Jakie rodzaje opakowań muszą być raportowane w LUCID
Przepisy dyrektywy
Celem regulacji zawartej w dyrektywie 2019/904 jest ograniczenie wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Szczególnie dotyczy to tych z nich, które wykorzystywane są przez krótki czas, a jako odpady mają wpływ zarówno na środowisko jak i na ludzkie zdrowie. Mowa o jednorazowych, plastikowych odpadach. Ich występowanie na plażach, w morzach i ocenach jest niezwykle duże, a prawdopodobieństwo pojawienia się w środowisku takiego odpadu jest bardzo duże, właśnie ze względu na krótki czas jego używania. Plastikowe odpady to nie tylko zagrożenie dla środowiska, dla ptaków i organizmów morskich. Mogą również dostać się do łańcucha pokarmowego ludzi. Występowanie odpadów plastikowych wpływa negatywnie także na gospodarkę - na żeglugę, turystykę i rybołówstwo.
Dyrektywa zakłada również przejście na gospodarkę o zamkniętym obiegu (to także element Europejskiego Zielonego Ładu), wykorzystującą innowacyjne i zrównoważone modele biznesowe, nowoczesne materiału i produkty.
Przepisy zawierają także regulacje dotyczące ograniczenia konsumpcji, ograniczenia wprowadzania niektórych produktów do obrotu, a także szczególne wymogi dotyczące tych produktów.
Brak transpozycji dyrektywy do ustawodawstw krajowych
Komisja Europejska wzywając do usunięcia uchybienia w postaci braku odpowiedniego wdrożenia europejskich przepisów w krajowym porządku prawnym, wymienia listę zaniechań w państwach członkowskich. Szczególnie, że wprowadzenie omawianej dyrektywy powinno nastąpić do końca lipca 2021 r.
Ważne: Polska nie zgłosiła Komisji środków niezbędnych do zapewnienia pełnej transpozycji dyrektywy.
Ponieważ wezwanie do usunięcia uchybień wobec 9 państw - w tym Polski - zostało wystosowane jeszcze w styczniu 2022 r. teraz KE kieruje już uzasadnione opinie. Adresaci mają 2 miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. Jeśli tego nie zrobią, KE ma możliwość skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o nałożenie kar finansowych.
Zobacz także: Nie ma odpadów są tylko surowce!
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu
