Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozwalają gminom wprowadzić częściowe zwolnienie z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które odnosi się do właścicieli nieruchomości zamieszkanych przez rodziny wielodzietne. Istotne jest przy tym "zamieszkiwanie" rodziny wielodzietnej w nieruchomości, a to oznacza, że powinni w niej mieszkać zarówno rodzice czy rodzic oraz co najmniej troje dzieci. Zgodnie z tymi wskazówkami należałoby także uznać, że w przypadku gdy dziecko się wyprowadza i usamodzielnia, rodzina nie może już korzystać ze zwolnienia. Takie zasady obowiązują od 2016 r. Tyle, że w roku 2019 wprowadzono nową definicję rodziny wielodzietnej przy okazji wprowadzania ustawy o Karcie Dużej Rodziny. We wprowadzonej wówczas definicji za rodzinę wielodzietną uznano rodziną, w której rodzic bądź rodzice mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek.
Opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych
Zgodnie z obowiązującą definicją rodziny wielodzietnej, specjalne uprawnienia przysługują także osobom, które wychowały co najmniej troje dzieci, nawet jeśli dzieci się już usamodzielniły. Tymczasem taka definicja sprawia, że rodziny mogą korzystać niesłusznie z ulgi związanej z opłatami za wywóz śmieci. Gmina ma możliwość wprowadzić taką ulgę właśnie dla rodzin wielodzietnych.
Zobacz także: Najczęstsze błędy przy klasyfikacji odpadów
Zmiana definicji miała dać specjalne uprawnienia osobom, które wychowały co najmniej troje dzieci, nawet jeśli ich pociechy się już usamodzielnią.
Ważne: Jeśli dzieci staną się samodzielne, one mogą stracić uprawnienia uzależnione od statusu rodziny wielodzietnej, nadal jednak korzystają z tych uprawnień rodzice.
Zapisy dotyczące ulg nie zostały zmienione od 2016 r. a wprowadzona nowa definicja rodziny wielodzietnej sprawia, że trudno w tym kontekście uznać, że cel przyświecający wprowadzonym regulacjom związanym z opłatami za śmieci, jest prawidłowo realizowany.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę minister środowiska na niespójność tych definicji, która może prowadzić do sytuacji, w której to nieruchomość zamieszkana faktycznie jedynie przez dwie osoby - rodziców - nadal będzie zwolniona z części opłat za wywóz odpadów. Jednocześnie pyta resort, czy planowane są zmiany art. 6k ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, aby był on spójny także ze zmienioną definicją rodziny wielodzietnej.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl
