Pracodawca musi poinformować pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, m.in. o obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy. Dobowa oraz tygodniowa norma czasu pracy określona została w art. 129 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Inne normy mają jedynie niektóre grupy zawodowe, np. pracownicy medyczni czy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym.
Niepełny etat ma identyczną normę czasu pracy jak pełny
Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązują takie same normy czasu pracy co pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Niepełny etat wiąże się natomiast z obniżonym wymiarem czasu pracy
Norma czasu pracy jest natomiast niezależna od wymiaru czasu pracy, w jakim są zatrudnieni. A zatem pracownik zatrudniony np. na 1/8 etatu w informacji o warunkach zatrudnienia powinien mieć wpisaną 8-godzinną dobową normę czasu pracy oraz przeciętnie 40-godzinną tygodniową normę czasu pracy.
Odróżnić bowiem należy normę czasu pracy od wymiaru czasu pracy pracownika. Wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego na niepełny etat jest odpowiednio niższy, np. dla zatrudnionego na 1/8 etatu wynosi średnio 1 godzinę na dobę i przeciętnie 5 godzin w tygodniu. Jednak jego norma dobowa i tygodniowa jest taka sama jak w przypadku pracownika pełnoetatowego, tj. wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu.
Ponieważ pracownika niepełnoetatowego obowiązuje taka sama norma czasu pracy jak pracownika pełnoetatowego, w informacji o warunkach zatrudnienia należy normy jego czasu pracy określić jako 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu (chyba że np. zatrudniony na niepełny etat jest niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym – wtedy norma wyniesie odpowiednio 7 i 35 godzin).
art. 29 § 3 i art. 129 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: niepełny etat, niepełnosprawni
