Okazjonalna praca zdalna została określona w art. 6733 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracownik może złożyć wniosek o wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnie. Może mieć on formę papierową, bądź elektroniczną. Przepis określa maksymalny wymiar takiej pracy - jest to nie więcej niż 24 dni w roku kalendarzowym.
Wymiar czasu pracy zdalnej okazjonalnej
Pewnym szczególnym rodzajem pracy zdalnej określonej w Kodeksie pracy jest praca zdalna okazjonalna. Jaki jest jej wymiar i jakie są obowiązki pracodawcy wobec pracownika wykonującego swoje obowiązki w tym trybie?
Już sam Kodeks pracy określa maksymalny wymiar czasu pracy zdalnej okazjonalnej, a więc - zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy - niedopuszczalne jest wydłużenie tego wymiaru np. w wewnątrzzakładowym akcie takim jak chociażby regulamin pracy.
Zobacz także: Ocena ryzyka zawodowego przy okazjonalnej pracy zdalnej
Limit 24 dni dotyczy całego roku kalendarzowego, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik współpracuje w danym roku. Oznacza to, że zmiana pracodawcy nie wpłynie na zmianę liczbę dni pracy zdalnej. Państwowa Inspekcja Pracy podaje przykład pracownika, który wykorzystał 10 dni pracy zdalnej okazjonalnej u jednego pracodawcy, a następnie zmienia pracę. U nowego pracodawcy będzie mógł wykorzystać jedynie pozostałe 14 dni.
Ważne: Informacja o wykorzystanych dniach pracy zdalnej okazjonalnej powinna znaleźć się w świadectwie pracy.
Określony w Kodeksie pracy wymiar nie jest uzależniony od wymiaru etatu pracownika, ani od liczby godzin, która wynika z rozkładu czasu pracy w dniu, w którym pracownik wykonuje pracę w formie zdalnej. Na liczbę tę - przysługującą pracownikowi w 2023 r. nie wpływa także fakt, że przepisy weszły w życie 7 kwietnia. Do końca roku mogą skorzystać z 24 dni pracy zdalnej okazjonalnej.
W sytuacji, w którym limit 24 dni zostanie przekroczony, pracę należy traktować jako pracę zdalną - ale już nie okazjonalną. W konsekwencji będą miały do niej zastosowanie wszystkie przepisy Kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej, w tym także te poświęcone obowiązkom pracodawcy w zakresie zwrotu kosztów, konieczności dostarczenia narzędzi i materiałów itp.
Ważne: Liczba dni świadczenia pracy w formie zdalnej okazjonalnej może być kontrolowana przez inspektora pracy.
Niewątpliwie warto zapamiętać, że pracodawca nie jest w żaden sposób związany wnioskiem o okazjonalną pracę zdalną, niezależnie od tego jaki pracownik go składa. Na uwagę zasługuje także pewne wyłączenie dotyczące obowiązków pracodawcy. Okazjonalna praca zdalna ma charakter swoistego rodzaju przywileju, jej czas jest ograniczony, w związku z czym ustawodawca zdecydował się na rozwiązanie zgodnie z którym pracodawca nie jest zobowiązany pokrywać kosztów związanych z jej wykonywaniem przez pracownika. Mowa tutaj m.in. o kosztach energii elektrycznej czy dostępu do internetu.
Zobacz także:
Informacja opublikowana w bazie wiedzy Państwowej Inspekcji Pracy na jej oficjalnej stronie internetowej - portal gov.pl
