Do naliczenia i wypłacenia wysokości świadczenia urlopowego pracodawcy powinny znać współczynnik urlopowy, obowiązujący w danym roku kalendarzowym.
Ile wynosi współczynnik urlopowy w 2016 roku
Za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy pracownikowi w momencie rozwiązania stosunku pracy przysługuje ekwiwalent pieniężny. Sposób jego obliczania został określony w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oblicza się m.in. dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik urlopowy.
Współczynnik urlopowy oblicza się odrębnie w każdym roku kalendarzowym oraz stosuje przy wyliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. Odpowiada on przeciętnej miesięcznej liczbie dni przypadających do przepracowania w roku, na który został ustalony.
Wysokość współczynnika urlopowego ustala się w poniższy sposób:
- odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,
- dzieląc otrzymany wynik przez 12.
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość ustalonego współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru ich czasu pracy.
Wysokość współczynnika urlopowego obowiązującego pracowników pełnoetatowych w 2016 roku wynosi 21, tj.:
- 366 dni roku – (52 niedziele + 9 dni świątecznych + 53 dni wolne) = 252,
- 252 dni : 12 = 21.
Wysokość współczynnika urlopowego w 2016 roku dla pracowników zatrudnionych na część etatu wynosi:
- 15,75, tj. 21 × 3/4 – dla 3/4 etatu.
- 10,5, tj. 21 × 1/2 – dla 1/2 etatu,
- 7, tj. 21 × 1/3 – dla 1/3 etatu,
- 5,25, tj. 21 × 1/4 – dla 1/4 etatu.
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2 poz. 14).
Zobacz także:
