W przypadku gdy zleceniodawca wypowiada umowę zlecenia:
W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego zleceniobiorczyni może pracować
Kodeks cywilny pozwala zleceniodawcom na wypowiedzenie umowy w każdym czasie, czyli również w okresie ciąży lub też choroby zleceniobiorcy. Nie ma więc żadnych przeszkód, aby zleceniodawca wypowiedział umowę zlecenia osobie będącej w ciąży. Nie musi jednak do tego dojść, ponieważ zleceniobiorczyni zarówno będą c w ciąży, jak i pobierając zasiłek macierzyński może pracować.
- zwraca zleceniobiorczyni wydatki, które poczyniła w celu należytego wykonania zlecenia;
- wypłaca część wynagrodzenia – jeżeli zlecenie było odpłatne;
- naprawia szkodę – jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu.
W umowie zlecenia strony uzgodniły, że w razie jej wypowiedzenia bez ważnego powodu przez jedną z nich drugiej stronie przysługuje odszkodowanie w wysokości 5.000 zł. Z dniem 30 września zleceniodawca zerwał umowę, nie podawszy żadnych przyczyn takiego postępowania. W tej sytuacji zleceniobiorczyni powinna, oprócz przedstawionych wcześniej świadczeń, otrzymać wspomniane odszkodowanie.
W przeciwieństwie do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma zastosowania art. 17 ust. 1 ustawy chorobowej. Oznacza to, że osoby niekorzystające z urlopu macierzyńskiego (np. zleceniobiorcy) mają prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały przewidziany prawem okres, niezależnie od tego, czy podejmą w czasie korzystania z zasiłku pracę zarobkową, czy też kontynuują pracę wcześniej wykonywaną. Nie ma więc żadnych przeszkód, aby zleceniobiorczyni pobierając zasiłek macierzyński, jednocześnie wykonywała pracę w ramach umowy zlecenia, z tytułu której zasiłek ten jej przysługuje.
Po urodzeniu dziecka zleceniodawca:
- uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych – sprawdza, czy zleceniobiorczyni przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego; jeśli tak, to oblicza wysokość zasiłku oraz podejmuje jego wypłatę,
- nieuprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych – kompletuje i przekazuje do ZUS dokumenty wymagane do przyznania zasiłku macierzyńskiego, dołączając do nich wypełniony przez siebie formularz ZUS Z-3a,
- wypłacający zasiłek macierzyński – zgłasza zleceniobiorczynię do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania zasiłku oraz wykazuje składki na te ubezpieczenia w imiennych raportach rozliczeniowych ZUS RCA, a także wykazuje w raportach ZUS RSA okres przerwy w opłacaniu składek z tytułu umowy zlecenia,
- nieuprawniony do wypłacania świadczeń chorobowych – wykazuje przerwę w opłacaniu składek ze zlecenia w raporcie ZUS RSA.
- art. 746 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121),
- art. 4, art. 6, art. 8–9, art. 11, art. 17, art. 29−31, art. 48, art. 57, ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159).
Zobacz także:
