W takim przypadku sporządza się protokół, w którym opisuje się na podstawie uzyskanych dokumentów, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego lub podjęcie pracy zarobkowej. Po podpisaniu protokołu przez osoby upoważnione do kontroli przez pracodawcę jest on przedkładany pracownikowi do złożenia ewentualnych uwag. Wpis w protokole pracownik potwierdza podpisem.
Prawo do zasiłku wypłaconego można zweryfikować
Czasami zdarza się, że pracodawca wypłaci pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek opiekuńczy, a po pewnym czasie uzyska informację o tym, że wykonywał on pracę zarobkową albo wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem.
Przykład: pracodawca wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy od 10 do 20 czerwca. W sierpniu otrzymał informację, że pracownik w tym okresie wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia u drugiego pracodawcy. Sporządzony został potwierdzający ten fakt protokół kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego.
Pracodawca wystąpił do oddziału ZUS o wydanie decyzji, przedstawiając okoliczności sprawy. ZUS wydał decyzję zobowiązującą pracownika do zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy objęty zaświadczeniem lekarskim, tj. za okres od 10 do 20 czerwca, wraz z odsetkami.
