Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny miał być rozwiązaniem dla osób które nie mogły liczyć na pomoc ze względu na wyczerpanie się sumy gwarancyjnej. Odpowiednia regulacja została uchwalona w 2019 roku w ustawie o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej. Jednak dopiero po wejściu w życie tych przepisów okazało się, że nie każdy poszkodowany może liczyć na wsparcie.
Jeśli szkoda powstała za granicą - nie ma szansy na rentę specjalną
Jeśli obywatel Polski ulegnie wypadkowi za granica, to nawet jeśli ma zawartą w Polsce umowę o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, nie dostanie renty. Nie ma także szansy na rentę wyplacaną z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego bo ten zarezerwowany jest jedynie dla szkód powstałych w Polsce. Co z nowymi przepisami?
Liczne skargi jest związane z odmową wypłaty renty przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wpływają do biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedna ze spraw dotyczy poszkodowanego w wypadku za granicą jeszcze w 1995 roku. Jest on obywatelem Polski miał w Polsce zawartą umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Poszkodowany jest niezdolny do pracy, a suma gwarancyjna została wyczerpana i nastąpiło to dosyć szybko - w konsekwencji pozostał bez środków do życia.
Jest to jeden z wielu przykładów który pokazuje, że przepisy dotyczące ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego mogą być uznawane za przejaw nierównego traktowania. Na etapie prac legislacyjnych nic nie wskazywało na to, że intencją ustawodawcy jest ustanowienie prawa do renty jedynie dla obywateli poszkodowanych w wypadku który ma miejsce na terenie Polski. A właśnie takie argument wystosował ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny odmawiając wypłaty renty wspomnianemu wcześniej poszkodowanemu. W uzasadnieniu tej decyzji UFG podkreślił, że wypadek który miał miejsce za granicą nie podlega regulacji ustawowej.
Zobacz także: Zmiana zasad wypłaty świadczeń po niektórych osobach uprawnionych do emerytur pracowniczych
W 2020 roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał się z tym problemem do senatu, podkreślając, że nie ma uzasadnienia dla wykluczenia poszkodowanych w zdarzeniu mającym miejsce poza granicami kraju z praw wynikających z ustawy o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej.
Ważne: Miejsce powstania szkody nie powinno mieć znaczenia przy ocenie możliwości ubiegania się o rentę szczególną. Zróżnicowanie sytuacji osób poszkodowanych w wypadku w Polsce i osób poszkodowanych w wypadku poza granicami kraju stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości.
Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich przyniosła efekt w postaci uchwały senatu dotyczącej wniesienia do sejmu projektu zmiany w dotychczasowych przepisach. Projekt faktycznie do sejmu wpłynął - w styczniu 2022 roku. Zgodnie z proponowanym nowym brzmieniem przepisów także poszkodowani z tytułu szkód powstałych poza Polską będą mogli korzystać z zawartych w ustawie rozwiązań.
Mimo upływu czasu i mimo kolejnych skarg które wpływają do biura Rzecznika Praw Obywatelskich nadal nie ma uchwalonych nowych przepisów.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl
