Zachorowanie pracownika w czasie pobytu na urlopie wypoczynkowym, a tym samym nabycie prawa do świadczeń chorobowych rodzi często wątpliwości – co w takiej sytuacji dzieje się z częścią urlopu niewykorzystaną z powodu choroby. Odpowiedź na to pytanie wynika z art. 166 Kodeksu pracy. W jego myśl część urlopu wypoczynkowego, która nie mogła być wykorzystana z uwagi na:
Choroba pracownika podczas urlopu wypoczynkowego
Pracownik, który zachoruje w czasie urlopu wypoczynkowego, nie straci dni przeznaczonych na odpoczynek. Nabędzie prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, a z urlopu skorzysta w terminie późniejszym.
- czasową niezdolność do pracy wskutek choroby,
- odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
- odbywanie ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego przez okres do 3 miesięcy,
- urlop macierzyński
– pracodawca ma obowiązek udzielić w terminie późniejszym.
Uzgodnienie tego terminu przepisy pozostawiają stronom stosunku pracy. Z żadnego przepisu nie wynika obowiązek udzielenia niewykorzystanej części urlopu bezpośrednio po pierwotnie zaplanowanej dacie powrotu do pracy z urlopu, w czasie którego pracownik zachorował. Pracodawca może uwzględnić taki wniosek pracownika, ale może też go odrzucić i zaproponować inny termin skorzystania z niewykorzystanej części urlopu. Choroba pracownika w trakcie urlopu wypoczynkowego nie powoduje więc automatycznego przesunięcia tegoż urlopu o dni niezdolności do pracy. Dni te mogą być udzielone w terminie późniejszym.
Według wniosku urlopowego pracownik miał przebywać na urlopie wypoczynkowym od 5 do 20 maja 2014 r. W czasie urlopu zachorował, otrzymując zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 12 do 16 maja. W związku z chorobą wystąpił z wnioskiem, aby pracodawca udzielił mu niewykorzystanej części urlopu bezpośrednio po planowym powrocie do pracy i tym samym przesunął zakończenie urlopu z planowanej pierwotnie daty (20 czerwca) na dzień 27 maja. Pracodawca może przychylić się do wspomnianego wniosku, ale nie musi. W tym drugim przypadku niewykorzystane 5 dni urlopu będzie udzielone w terminie późniejszym.
- art. 166 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159).
Zobacz także:
