Zmiany wprowadzone od 1 lipca przewidują, że dzieci zostają co prawda wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego, jednak nadal zachowują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Podstawą jest zmieniony art. 2 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Leczenie dzieci z rentą rodzinną po 1 lipca 2022 r.
Od 1 lipca 2022 r. renta rodzinna, którą pobierają dzieci do ukończenia 18 roku życia nie jest już tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego. Zarówno dzieci, jak i zgłoszeni wraz z nimi członkowie rodziny zostają wyrejestrowani. Co z ich prawem do opieki zdrowotnej?
Zobacz także: Wszystko co trzeba wiedzieć o dokumentacji medycznej
Kiedy przysługuje prawo do świadczeń?
Dzieci, które pobierają rentę rodzinną do 18. roku mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, jeśli ich miejscem zamieszkania jest terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), bądź też Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Potwierdzenie prawa do świadczenia
Generalnie, prawo do leczenia powinno być potwierdzone w systemie eWUŚ. Jeśli nie ma takiej możliwości, pacjent po przedstawieniu dowodu tożsamości może także przedstawić dokument potwierdzający prawo do świadczenia. Jeśli nie dysponuje takim dokumentem - może złożyć pisemne oświadczenie o tym, że ma prawo skorzystać z leczenia. Gotowe oświadczenia powinny być przygotowane w placówkach medycznych. Oświadczenie powinno zawierać klauzulę w brzmieniu:
"Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych"
Zobacz także: Pacjent bez prawa do bezpłatnych świadczeń medycznych. Czy możesz żądać zwrotu kosztów za leczenie?
Brak możliwości złożenia oświadczenia
Można wyobrazić sobie sytuacje, w których żaden z przedstawionych wcześniej sposobów nie będzie możliwy, na przykład ze względu na nagły wypadek lub stan zdrowia pacjenta.
Ważne: Nawet jeśli pacjent nie jest w stanie złożyć oświadczenia o przysługującym mu prawie do świadczenia, zostanie mu udzielona pomoc medyczna.
Dokument potwierdzający prawo do świadczeń, będzie jednak musiał być dostarczony już po fakcie, w terminie:
- 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia - jeśli wiązało się to z pobytem w szpitalu
- 14 dni od dnia rozpoczęcia świadczenia - jeśli pacjent nie przebywał w szpitalu.
Konsekwencją niedostarczenia dokumentu potwierdzającego prawo do świadczenia lub też oświadczenia o takim prawie - pacjent zostanie obciążony kosztami leczenia.
Zobacz także: Jak pacjenci mogą podpisywać oświadczenia i zgody
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Narodowego Funduszu Zdrowia - portal nfz.gov.pl
