W doktrynie dominuje przekonanie, że regulamin premiowania należy traktować jako część regulaminu wynagradzania. Nie ma bowiem zakazu, aby regulamin wynagradzania był ustalany w kilku różnych dokumentach (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 22 lutego 2008 r., I PK 194/07 oraz wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2009 r., II PK 232/08). Dla uniknięcia ewentualnych wątpliwości, najlepiej będzie, jeśli regulamin premiowania zostanie określony jako załącznik do regulaminu wynagradzania.
Regulamin premiowania powinien być częścią regulaminu wynagradzania
U wielu pracodawców można spotkać się z praktyką wydawania regulaminu premiowania – jako dokumentu odrębnego w stosunku do regulaminu wynagradzania. W przepisach Kodeksu pracy nie wymieniono jednak tego rodzaju aktu zakładowego, co może budzić wątpliwości co do jego kwalifikacji prawnej.
Przykładowy regulamin premiowania:
Załącznik nr 1 do Regulaminu wynagradzania Consortis sp. o.o. z 1 sierpnia 2014 r.
§ 1
Niniejszy Regulamin stosuje się do pracowników Działu Produkcji zatrudnionych w Consortis sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi przy ul. Zielonej 34.
§ 2
1. Podstawą naliczania premii jest wynagrodzenie zasadnicze.
2. Premia jest przyznawana w wysokości:
- 5% podstawy w przypadku realizacji powyżej 95 % normy produkcyjnej,
- 10%podstawy w przypadku realizacji powyżej 100% norm produkcyjnej,
- 15%podstawy w przypadku realizacji powyżej 105% normy produkcyjnej,
- 20% podstawy w przypadku realizacji powyżej 110% normy produkcyjnej.
§ 3
1. Premia ulega pomniejszeniu o 1/160 za każdą godzinę usprawiedliwionej nieobecności. Pracownik zachowuje jednak prawo do premii w przypadku nieobecności spowodowanej:
- urlopem wypoczynkowym,
- urlopem okolicznościowym.
2. Prawa do premii nie nabywa również pracownik, który w danym miesiącu:
- nienależycie wykonywał obowiązki pracownicze lub polecenia służbowe,
- nie przestrzegał regulaminu pracy,
- został ukarany naganą lub upomnieniem,
- stawił się w pracy w stanie nietrzeźwym lub spożywał alkohol w miejscu pracy,
- stawił się w pracy po użyciu środków odurzających lub używał je w miejscu pracy,
- nie usprawiedliwił nieobecności w pracy,
- wyrządził pracodawcy szkodę materialną.
3. Pracownik zatrudniony lub zwolniony w trakcie miesiąca kalendarzowego nabywa prawo do premii proporcjonalnie do liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu.
§ 4
1. Premia jest przyznawana przez pracodawcę, bez konieczności składania odrębnego wniosku przez pracownika.
2. Wysokość premii, na podstawie założeń określonych w niniejszym Regulaminie, ustala bezpośredni przełożony pracownika w comiesięcznym raporcie premiowym, składanym w formie elektronicznej do 3 dnia następnego miesiąca do Działu Płac.
3. Pracownik, który uważa, że jego prawa przy przyznawaniu premii zostały naruszone może odwołać się do Zarządu Spółki, w imieniu którego sprawa jest rozpatrywana przez Dział Kadr. „Odwołanie należy wnieść najpóźniej w terminie 10 dni od terminu wypłaty premii do Działu Kadr.”
§ 5
1. Premia jest wypłacana z dołu, w cyklu 1-miesięcznym, w terminie 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedzający, razem z wynagrodzeniem zasadniczym pracownika.
§ 6
Niniejszy Regulamin wchodzi w życie w terminie wejścia w życie Regulaminu wynagradzania.
art. 112, art. 113, art. 183b § 1 pkt 2, art. 183c, art. 183d, art. 772, art. 94 pkt 9 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
