Dyrektor centrum kultury i sztuki zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku o udzielenie wyjaśnienia w kwestii dopuszczalności zaciągania przez dyrektora samorządowej instytucji kultury zobowiązań wykraczających poza rok budżetowy.
Zaciąganie zobowiązań wieloletnich w JSFP
Dyrektor samorządowej instytucji kultury jest, co do zasady, upoważniony do zaciągania zobowiązań wieloletnich czyli zobowiązań przekraczających rok budżetowy. Warunkiem jest to, aby wydatki przypadające na dany rok były przewidziane w planie finansowym danego roku, pozostała część kosztów wieloletniej umowy była zaś objęta planami lat następnych. Zastrzeżenia w tym zakresie warto ująć w umowach wieloletnich.
W odpowiedzi (pismo nr RP.0441/In./6/1/2015) izba wskazała, że dyrektor instytucji kultury upoważniony jest do samodzielnego prowadzenia gospodarki w ramach posiadanych środków – w tym do zaciągania zobowiązań na kilka lat. Przy ich dysponowaniu powinien jednak kierować się zasadami efektywności wykorzystania, limitami wydatków określonymi w planie finansowym.
Przedstawiciele izby przypomnieli, że zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o organizowaniu prowadzenia działalności kulturalnej podstawą gospodarki finansowej takich instytucji jest plan finansowy ustalony przez dyrektora. Ten musi być z kolei zgodny z regulacjami ustawy o finansach publicznych, a więc należy wyodrębnić w nim m.in.: stan należności i zobowiązań oraz środków pieniężnych na początek i koniec roku. Wynika z tego, że plan instytucji kultury ma charakter roczny, co jest związane m.in. z koniecznością rozliczenia otrzymanych dotacji (art. 168 i art. 251 ustawy o finansach publicznych).
Umowy na usługi, dostawy i roboty budowlane muszą być również zawierane na zasadach określonych w ustawie – Prawo zamówień publicznych. Ta w art. 142 i 143 przewiduje zawieranie umów na czas oznaczony, dłuższy niż 4 lata oraz wyjątkowo na czas nieoznaczony.
Przepisy przewidują zatem możliwość zawierania przez jednostki sektora finansów publicznych umów na okres dłuższy niż rok. Nie można jednak zapominać, że zobowiązania do sfinansowania w danym roku można zaciągać jedynie do wysokości wynikającej z planu wydatków na dany rok.
-
ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).
-
ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.).
-
ustawa z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 406 ze zm.).
