Problem: Na czym będą polegały zmiany w polityce rachunkowości. Czy wszystkie firmy muszą je wprowadzić w przyszłym roku?
Trzeba zmienić politykę rachunkowości na 2016 rok
Do sprawozdań finansowych za 2016 rok będą miały zastosowanie przepisy znowelizowanej ustawy o rachunkowości. Firmy muszą więc wprowadzić zmiany w polityce rachunkowości, które będą dostosowywały ją do nowych regulacji.
Rozwiązanie: Zakres zmian w polityce rachunkowości będzie zależeć od tego, czy jednostka będzie spełniała kryteria przewidziane dla tzw. małych jednostek. Ponadto istotne jest, czy kierownik jednostki zdecyduje się na zastosowanie uproszczeń przewidzianych w ustawie o rachunkowości. Kierownik takiej jednostki musi wprowadzić do polityki rachunkowości zapisy o skorzystaniu z któregokolwiek lub wszystkich łącznie uproszczeń.
Pojęcie „istotności” ważne przy uproszczeniach
W zmienianej polityce rachunkowości należy uaktualnić lub wprowadzić pojęcie „istotności”. Nie było ono zdefiniowane w ustawie o rachunkowości, natomiast jest bardzo ważne przy przyjmowaniu wszelkiego rodzaju uproszczeń. Informacje wykazywane w sprawozdaniu finansowym oraz skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym należy uznać za istotne, gdy ich pominięcie lub zniekształcenie może wpływać na decyzje podejmowane na ich podstawie przez użytkowników tych sprawozdań. Nie można uznać poszczególnych pozycji za nieistotne, jeżeli wszystkie nieistotne pozycje o podobnym charakterze łącznie uznaje się za istotne.
- art. 1 ustawy z 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1333),
- art. 10 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Tagi: polityka rachunkowości
