Jednym z warunków skorzystania z regulacji zawartych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, jest przybycie do Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy od 24 lutego.
Obywatel który nie przybył bezpośrednio z Ukrainy, także pod ochroną
Ustawa o pomocy Ukrainie jeszcze nie zdołała się dobrze rozgościć w naszym porządku prawnym, a już potrzebny był projekt jej zmiany. Wprowadzone przepisy drastycznie zróżnicowały sytuację prawną i możliwość korzystania z licznych ułatwień i środków pomocowych tylko ze względu na miejsce przekroczenia granicy. Projekt zmiany naprawia to niedopatrzenie, ze wsteczną datą.
Bezpośrednie przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej
Taka regulacja wyłącza możliwość skorzystania z licznych ułatwień tym uchodźcom, którzy przed działaniami wojennymi uciekli z Ukrainy np. najpierw do Mołdawii, a dopiero później trafili do Polski. Mimo, że deklarują chęć pozostania w naszym kraju. Artykuł 1. specustawy wprost określa, że akt ten odnosi się jedynie do obywateli Ukrainy, "którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy". Odkąd znany był już projekt omawianego przepisu, wiele osób postrzegało to wręcz jako błąd. W końcu także prawodawca dostrzegł, że zapis jest mocno niefortunny i tak naprawdę bezcelowy. Dlatego też w prezentowanym projekcie, wykreśla się słowo “bezpośrednio”
Uznanie dyplomu już niezależne od przejścia granicznego
Dokładnie takie samo wyłącznie zawierały przepisy prawa o szkolnictwie wyższym po zmianach wprowadzonych specustawą ukraińską. Znaleźć je można w przepisie mówiącym o postępowaniu w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie w przypadku braku dokumentu dyplomu. Mogło ono dotyczyć jedynie obywatela Ukrainy, ale przybył do Polski "bezpośrednio z terenu Ukrainy". W tym przepisie także wykreślono słowo bezpośrednio.
Zmiany legislacyjne i wejście w życie
Projekt zakłada także zamianę słowa "wjechał" na przybył - co ma jedynie charakter legislacyjny i służy ujednoliceniu wszystkich użytych w ustawie pojęć.
Zmiany mają wejść w życie z mocą wsteczną, od dnia 24 lutego. Dzięki temu sytuacja uchodźców przekraczających polską granicę w różnych miejscowościach, nie będzie zróżnicowana tylko ze względu na aspekt geograficzny.
Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (druk sejmowy nr 2090 z 17 marca wraz z uzasadnieniem) - sejm.gov.pl
