Zdarza się, że podatnicy rezygnują ze zwolnienia z podatku VAT, stając się jego czynnymi podatnikami. Problem interpretacyjny może pojawić się, gdy zechcą w ciągu roku podatkowego wrócić do zwolnienia, nawet gdy spełniają ustawowe warunki.
Ze zwolnienia z VAT można ponownie korzystać po upływie roku
Podatnicy, którzy rezygnują ze zwolnienia z podatku, mogą może ponownie z niego skorzystać po upływie roku, licząc od końca roku, w którym doszło do rezygnacji. Powrót do zwolnienia może nastąpić w dowolnym miesiącu roku.
Organy podatkowe są często zdania, że w takiej sytuacji istnieje co prawda możliwość powrotu do zwolnienia z podatku, przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, ale konieczne będzie przy tym spełnienie określonych warunków. Jednym z nich był powrót do zwolnienia wyłącznie z początkiem danego roku podatkowego, a nie od dowolnie wybranego miesiąca.
Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyjaśnił, że w odniesieniu do podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia lub zrezygnowali z tego prawa, wskazana zasada zwolnienia z VAT ulega modyfikacji. Podatnik może ponownie skorzystać z tego zwolnienia nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT).
Oznacza to, że skorzystanie ze zwolnienia może mieć miejsce od początku dowolnego miesiąca, następującego po wyznaczonym w ust. 11 art. 113 okresie karencji.
Wyrok NSA z 24 września 2014 r., I FSK 1463/13
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie z vat, rok podatkowy
