Gmina realizowała inwestycję w zakresie odnawialnych źródeł energii. Inwestycja była realizowana ze środków pochodzących z dotacji europejskiej, a także w ułamkowej części - zaledwie 15% - z wkładu własnego zarówno Gminy jak i mieszkańców. Mieszkańcy zawarli z gminą umowę, z której wynika, że od ich wpłat uzależniona jest realizacja inwestycji. Po zakończeniu wszystkich prac sprzęt będzie własnością gminy do końca okresu trwałości projektu - później przejdzie na własność mieszkańców.
Inwestycja z zakresu OZE współfinansowana ze środków europejskich - co z VAT?
Czy gmina powinna zaliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług środki, które otrzymała z dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich? Sprawa dotyczy usługi montażu kolektorów słonecznych, która jest wykonywana przez gminę na rzecz jej mieszkańców.
Realizacja usługi wymaga posłużenia się podmiotami trzecimi przez gminę - umowy będą zawierały więc te podmioty i gmina. Co w takim przypadku powinno być przedmiotem opodatkowania?
Gmina nie zgadzała się z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej, twierdząc, że podstawą opodatkowania będzie kwota należna od mieszkańców z tytułu zawartej umowy, pomniejszona o podatek należny. Natomiast do podstawy opodatkowania chce zaliczyć jedynie takie dotacje, które zostały przeznaczone na dopłatę do ceny towarów lub usług, czyli takie, które mają bezpośredni wpływ na wysokość tej ceny. Natomiast pokrycie kosztów działalności, czyli dofinansowanie ogólne - nie podlega opodatkowaniu. Organ administracji skarbowej się z tym nie zgodził.
Zobacz także: Prawo do odliczenia VAT od wydatków ponoszonych na rozbudowę infrastruktury wodnokanalizacyjnej
Prawo do odliczenia w całości VAT z faktur dokumentujących wykonanie usługi przez spółkę wynagradzaną w formie rekompensaty https://serwisrb.pl/vat/prawo-do-odliczenia-w-calosci-vat-z-faktur-dokumentujacych-wykonanie-uslugi-przez-spolke-wynagradzana-w-formie-rekompensaty-3566.html?cid=K005DY&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=HH_vat-288
W wyroku 7 sędziów z 5 czerwca 2023 r. NSA stwierdził, że “gmina, która realizując projekt z zakresu odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych), współfinansowany w znacznej części ze środków europejskich, w ramach którego montuje i podpina instalacje fotowoltaiczne na budynkach oraz na gruntach mieszkańców, którzy przejmą po upływie 5 lat własność zamontowanych instalacji, nie wykonuje z tego tytułu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W konsekwencji otrzymane na ten cel dofinansowanie ze środków europejskich (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) nie może być rozważane jako podstawa opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.”
Zobacz także:
Komunikat w sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów dotyczącego unijnego dofinansowania realizacji projektów montażu kolektorów słonecznych na gruncie VAT opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Naczelnego Sądu Administracyjnego - portal nsa.gov.pl
