Wobec usług elektronicznych kraje Unii Europejskiej stosują stawkę podstawową VAT, jednak stawka ta jest zróżnicowana. Najniższa 15% stawka obowiązuje w Luksemburgu, najwyższa 27% obowiązuje na Węgrzech, w Polsce podstawowa stawka wynosi 23%. Z art. 28k ustawy o VAT wynika, że miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
Obowiązuje nowe miejsce świadczenia usług elektronicznych
Od początku roku zmieniły się zasady określania miejsca świadczenia usług elektronicznych. Zniknął m.in. obowiązek rejestracji usług elektronicznych w każdym kraju, w którym podatnik świadczy usługi.
W przypadku podatników świadczących usługi na rzecz innych przedsiębiorców, (w modelu B2B) miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie usługobiorca posiada siedzibę. Jeżeli usługi świadczone są na rzecz podmiotów nie będących podatnikami, (model B2C), wówczas miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługodawca ma siedzibę, a miejsca zamieszkania konsumenta nie ma znaczenia.
W praktyce zmiana miejsca opodatkowania usług elektronicznych może wywołać wiele problemów praktycznych. Podatnicy mogą teraz korzystać z systemu mini one stop shop, tzw. małych punktów kompleksowej obsługi i będą mogli rozliczać w jednym urzędzie skarbowym podatek należny przypadający od usług elektronicznych świadczonych we wszystkich krajach członkowskich.
Nie ma już więc obowiązku rejestracji w każdym kraju. Jednak opodatkowanie tego typu usług wiąże się z koniecznością znajomości reguł podatkowych kraju konsumpcji. Dodatkowym problemem może być fakt, że usługi elektroniczne świadczone są często przez wielu pośredników. W takim modelu dostawca usług może nie mieć bezpośredniego kontaktu z konsumentem. Utrudnia to identyfikację nabywcy dla celów rozliczenia VAT.
Zobacz także:
