Organy podatkowe pierwotnie stały na stanowisku, że wydatków na zakup flagi narodowej nie można uznać za koszt podatkowy, ponieważ trudno znaleźć związek przyczynowy między ich poniesieniem a źródłem, z którego uzyskiwane są przychody, czyli działalnością gospodarczą.
Wydatek na flagę narodową jest kosztem podatkowym
Wydatek na zakup flagi narodowej, nabytej z okazji Święta Niepodległości można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, mimo że nie ma bezpośredniego związku z działalnością gospodarczą. Trzeba jednak spełnić jeden warunek.
Stanowisko resortu finansów zmieniło się, co zostało odzwierciedlone w odpowiedzi ministra finansów z 27 grudnia 2012 r. na interpelację poselską nr 11844 posła Stanisława Szweda oraz w zmianie interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 kwietnia 2013 r., nr DD6/033/247/MZG/2012/925/RD-36378/13.
Minister Finansów nie przyjął odgórnego założenia, że w przypadku zakupu flagi nie wystąpi związek przyczynowy między poniesionym wydatkiem a prowadzoną działalnością gospodarczą. Minister uznał, że wydatki poniesione na zakup flagi państwowej mogą stanowić koszt podatkowy – o ile flaga jest wykorzystywana dla celów działalności prowadzonej przez podatnika i nie służy osobistym celom pracowników (innych osób) albo bez uzasadnienia nie znajduje się poza siedzibą podatnika.
Wynika z tego, że jeśli flaga zostanie wywieszona przed siedzibą bądź w siedzibie podatnika w Święto Niepodległości, to wydatek poniesiony na jej zakup będzie można zaliczyć do kosztów. Natomiast jeśli flaga zostałaby zakupiona z przeznaczeniem na udział w odbywanych w tym dniu marszach niepodległości, to taki wydatek zostanie poniesiony w celach osobistych, a zatem będzie brak związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W tym przypadku nie będzie go można uznać za koszt podatkowy.
Zobacz także:
