Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dostępny dla pewnej grupy przedsiębiorców. O tym, czy możesz z niego korzystać, decyduje przede wszystkim wysokość przychodów. W 2024 roku limit ten wynosi 2 miliony euro (w przeliczeniu na złotówki według średniego kursu NBP z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego).
Kiedy można przejść na ryczałt i kto powinien rozważyć taką formę opodatkowania?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej, którą chętnie wybierają przedstawiciele niektórych branż i zawodów. Oprocentowanie stawką podatku od 2% do 17% oblicza się od osiągniętego przychodu po uwzględnieniu przysługujących odliczeń. Kto i kiedy może wybrać taką formę rozliczenia?
Kiedy można przejść na ryczałt?
Przejście na ryczałt możliwe jest do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma uzyskała pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej. Jeśli pierwszy przychód w 2024 roku firma uzyskała w sierpniu, to czas na zmianę formy opodatkowania ma do 20 września. Zrobisz to wygodnie online, wypełniając elektroniczny „Wniosek o zmianę danych firmy”. CEIDG przekazuje wniosek do rozpatrzenia naczelnikowi właściwego Urzędu Skarbowego.
Kto powinien rozważyć przejście na ryczałt?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest atrakcyjny dla przedsiębiorców, którzy nie mają wysokich kosztów prowadzenia działalności, ponieważ opodatkowanie odbywa się od przychodu, a nie dochodu. To oznacza, że nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu – to z kolei niekorzystne dla firm, które generują znaczne wydatki związane z działalnością.
Branże, które mogą skorzystać z ryczałtu:
-
usługi IT i programistyczne – wysokie marże, niskie koszty własne;
-
freelancerzy – graficy, copywriterzy, doradcy, którzy pracują zdalnie i nie mają dużych kosztów związanych z prowadzeniem działalności;
-
handel detaliczny – sklepy internetowe lub stacjonarne o niskich marżach, ale dużej rotacji towarów;
-
usługi medyczne i kosmetyczne – lekarze, stomatolodzy, kosmetyczki, masażyści;
-
usługi prawne – adwokaci, radcy prawni, biegli rewidenci.
Są też osoby, które nie mogą rozliczać się ryczałtem ewidencjonowanym. Do tej grupy zaliczają się m.in. przedsiębiorcy, którzy opłacają w tym samym roku podatek w formie karty podatkowej, korzystają z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego czy osiągają w całości bądź części przychody z prowadzenia apteki, kupna i sprzedaży dewiz, handlują częściami motoryzacyjnymi lub wytwarzają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym (wyjątkiem jest wytwarzanie energii z OZE). Więcej o tym, kiedy można przejść na ryczałt, a kiedy nie, przeczytasz tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/kiedy-mozna-przejsc-na-ryczalt.
Jakie kroki podjąć, aby przejść na ryczałt?
Rozważasz przejście na ryczałt ewidencjonowany? Zanim złożysz wniosek:
-
Upewnij się, że twoja działalność spełnia wymagania dotyczące ryczałtu, w tym limit przychodów – bazuj na informacjach ze strony rządowej.
-
Przeprowadź kalkulację, czy ryczałt będzie dla ciebie korzystniejszy niż inne formy opodatkowania. Warto skonsultować się z doradcą podatkowym.
-
Wypełnij formularz CEIDG-1 i złóż go do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie.
-
Po przejściu na ryczałt, prowadź uproszczoną ewidencję przychodów oraz dokonuj odpowiednich wpłat zaliczek na podatek.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to opcja, którą powinni rozważyć przedsiębiorcy o niskich kosztach działalności, stawiający na prostotę rozliczeń z fiskusem.
