Podatnik, który wypełniając swój PIT popełnił błąd. Może go poprawić, trzeba w tym celu złożyć korektę zeznania. Poprawić można przykładowo kwoty przychodów, dochodu, kosztów uzyskania przychodów, pobranych zaliczek na podatek przez płatników itp.
Składając korektę PIT trzeba dołączyć załączniki
Podatnik, który popełnił błąd w rocznym PIT, może to poprawić. Trzeba jednak pamiętać o dołączeniu odpowiednich załączników do korekty zeznania podatkowego. Składając korektę PIT nie można wybrać wspólnego rozliczenia małżonków.
Konieczne załączniki do korekty PIT
Podatnik, który chce skorygować np. PIT-37, składa PIT ponownie z zaznaczeniem pole „korekta zeznania”. Do korekty należy też dołączyć pisemne uzasadnienie. Osoby, które będą składały korekty swoich zeznań podatkowych nie mogą zapomnieć o dołączeniu odpowiednich załączników. Organy podatkowe wyraźnie podkreślają, że załączniki są integralną częścią zeznania podatkowego i tylko łącznie z nimi dokument jest kompletny.
W interpretacji indywidualnej dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-655/11/MK) wyjaśnił, że załącznik PIT/O (jeżeli podatnik korzysta z odliczeń od dochodu czy od podatku) jest nieodłącznym elementem zeznania podatkowego i należy go złożyć razem z zeznaniem. Uaktualnione zeznanie (korekta) musi być kompletne. Jeżeli wskazane w korekcie dane wynikają z załączników, to załączniki powinny być złożone razem z poprawionym PIT.
Bez niektórych preferencji
Trzeba jednak pamiętać, że po 30 kwietnia nie można zmienić oświadczenia o wyborze łącznego opodatkowania małżonków. Co potwierdzają organy podatkowe. Przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-901/11/MK) wyjaśnił, że możliwość łącznego opodatkowania małżonków została między innymi uzależniona od złożenia wniosku we wspólnym zeznaniu w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Zobacz także:
