Problematyka dotycząca tego, czy wydatek związany z zaproszeniem kontrahenta na obiad/kolację w celu omówienia warunków współpracy jest dopuszczalny w kontekście zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodu, czy też nie stanowi duże wyzwanie dla podatników i urzędów skarbowych. Analiza tego problemu dokonywana przez fiskusa oraz przez sądy administracyjne jest coraz bardziej szczegółowa i wnikliwa. Ocenie poddaje się bowiem już nie tyle sam wydatek, ile także miejsce, w którym spożywano posiłek oraz kto go spożywał. Czasami ocenia się tzw. wystawność posiłku, wskazując przykładowo, jakie menu jest dopuszczalne. Jako dozwolone królują słone paluszki, kawa, herbata, soki, woda mineralna i ewentualnie jakieś ciasteczka czy kanapki.
Rachunek za obiad z kontrahentem nie jest dla zatrudnionego przychodem
Kolacja służbowa pracownika z kontrahentem pracodawcy może mieć wpływ na ewentualne korzyści finansowe płynące dla szefa. Wartość usług gastronomicznych nie stanowi jednak dla osób zatrudnionych przychodu ze stosunku pracy podlegającego PIT.
Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, gdy podatnik wysyła przedstawicieli handlowych i serwisantów w podróże służbowe (krajowe i zagraniczne), podczas których delegowani pracownicy spotykają się z kontrahentami, których zapraszają do restauracji. Koszt posiłków ponosi pracodawca, ale są one wyższe niż kwoty diety na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Organ podatkowy wyjaśnił, że spożyty w czasie spotkania z kontrahentem posiłek można traktować po stronie pracowników jako narzędzie służące właściwemu wykonaniu przez nich obowiązków służbowych. Brak jest podstaw do twierdzenia, że posiłki finansowane przez pracodawcę w celu efektywnego przeprowadzenia spotkania stanowią dla pracowników jakiekolwiek przysporzenie.
Pracownicy nie biorą udziału w spotkaniu jako osoby prywatne, ale jako reprezentanci spółki. Spotkania mają charakter służbowy i wchodzą w zakres ich obowiązków. Zatem poniesione wydatki nie są dla zatrudnionych przychodem ze stosunku pracy, a przedsiębiorca nie ma obowiązku obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczek na PIT.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 lutego 2014 r., IPTPB1/415-71/13-4/MD.
Zobacz także:
