Pracodawcy zatrudniający pracowników zobowiązani są do wystawiania informacji o wysokości osiągniętego dochodu i pobranych zaliczkach. Do końca lutego jest czas na przesłanie do urzędu skarbowego rocznego obliczenia podatku w formie elektronicznej. Termin na złożenie urzędowi informacji w formie papierowej minął z końcem stycznia.
Ostatnie dni na przesłanie formularzy PIT-11 i PIT-40
Do końca lutego pracodawcy mają obowiązek przesłania pracownikom oraz właściwym urzędom skarbowym wypełnionych formularzy PIT-11 i PIT-40. W tym roku ostatni dzień lutego przypada w sobotę, dlatego ostatnim dniem na przesłanie dokumentów jest 2 marca.
Zakład pracy może przygotować dla pracownika roczne rozliczenie PIT-40, ale pod warunkiem, że do 10 stycznia pracownik złożył oświadczenie PIT-12.
Formularz PIT-40 dotyczy przychodów pracowników osiąganych na zasadach ogólnych. Sporządzając ten dokument trzeba pamiętać, że od dochodu odliczane są składki na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo płatnik (pracodawca) powinien w rozliczeniu podatkowym pracownika ująć poniesione przez niego koszty dojazdów do pracy, o ile są one wyższe niż koszty zryczałtowane. Należy jednak wówczas odpowiednio je udokumentować (np. okresowymi biletami imiennymi).
Na formularzu PIT-11 wykazywane są nie tylko dochody opodatkowane, ale również dochody zwolnione na podstawie umów międzynarodowych (w tym umów o unikaniu podwójnego opodatkowania). Formularz ten należy sporządzić wówczas, gdy dochodzi do wypłaty świadczeń z tytułu przychodów pochodzących z zagranicznych środków pomocowych.
Trzeba też pamiętać, że zeznanie PIT-11 i PIT-40 nie służą do rozliczania przychodów z innego źródła. Te należy wykazać na formularzu PIT-8C, który również należy złożyć do końca lutego (w tym roku do poniedziałku 2 marca). Termin ten dotyczy także formularzy PIT-R oraz IFT-1R.
Zobacz także:
Tagi: pit 11, rozliczenie podatku, pit-40
