Raz dokonany wybór formy opodatkowania dotyczy również lat następnych, z wyjątkiem sytuacji gdy z mocy prawa podatnik zostaje wyłączony z korzystania z danej formy opodatkowania.
Ostatni dzień na zmianę formy opodatkowania
Podatnicy będący osobami fizycznymi prowadzący działalność gospodarczą, mogą zdecydować się na zmianę formy opodatkowania w 2015 r. Mają na to czas do 20 stycznia. Osoby, które zdecydują się na pozostanie przy dotychczas stosowanej formie rozliczenia, nie muszą o tym informować fiskusa.
Osoby, które chcą zmienić dotychczasową formę opodatkowania, wybór nowej powinni zgłosić w nieprzekraczalnym terminie do 20 stycznia roku podatkowego. W tym celu do 20 stycznia, muszą złożyć w urzędzie skarbowym:
- wniosek o zastosowanie karty podatkowej (PIT-16), jeśli chcą skorzystać (i mogą) z tej formy opodatkowania,
- oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - nie ma tu sformalizowanego druku.
- oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach ogólnych, jeśli podatnik chce korzystać z podatku liniowego - nie ma tu sformalizowanego druku.
Oświadczeń tych i wniosków nie składają jedynie podatnicy, którzy podjęli decyzję o wyborze na 2015 rok opodatkowania według skali podatkowej. Jednak jeśli podatnik zamierza na 2015 rok wybrać zasady ogólne według skali podatkowej, a w ubiegłym roku korzystał z podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej, powinien w terminie do 20 stycznia 2015 r. złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o rezygnacji z wymienionych form opodatkowania.
Do 20 lutego 2015 r. podatnicy mogą również wybrać częstotliwość i formę wpłacania zaliczek i podatku.
Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych zobowiązani są do wpłacania w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy. Mogą je wpłacać:
- za okresy miesięczne,
- za okresy kwartalne,
- według uproszczonej metody.
W 2015 roku z kwartalnego sposobu opłacania zaliczek na podatek może korzystać zarówno podatnik obliczający podatek według skali podatkowej, jak i obliczający go w wysokości 19% (tzw. podatek liniowy), jeżeli posiada status małego podatnika, lub rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej.
Zobacz także:
