Nie powinno ulegać wątpliwości, że nauczyciel będąc członkiem rady pedagogicznej, która jest kolegialnym organem przedszkola lub szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki, ma obowiązek uczestniczenia w posiedzeniach tego organu.
Zwolnienie nauczyciela z udziału w radzie pedagogicznej musi być uzasadnione
Nauczyciel, który bez usprawiedliwienia nie bierze udziału w posiedzeniu rady pedagogicznej, narusza jeden z podstawowych obowiązków zawodowych. Za takie przewinienie może ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną.
Zwolnienie z udziału w radzie – tylko z ważnych przyczyn
Oczywiście wspomniany wyżej obowiązek nie ma bezwzględnego charakteru, jednak zwolnienie od udziału w posiedzeniu nauczyciel może uzyskać wyłącznie z ważnej przyczyny. Sytuacja jest tutaj analogiczna, jak w przypadku zajęć dydaktycznych, gdyż udział w posiedzeniu rady to wykonywanie obowiązków w ramach ustalonej tygodniowej normy czasu pracy. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, przy czym czas pracy wypełniają nie tylko pensum, ale również inne zajęcia.
Za naruszenie obowiązków nauczyciel odpowiada dyscyplinarnie…
Jeśli nauczyciel nie uczestniczył w posiedzeniu rady i nie ma usprawiedliwienia, to jego zachowanie należy postrzegać w kategoriach naruszenia podstawowego obowiązku nauczyciela. Nauczyciel zobowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami przedszkola: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.
Naruszenie wskazanego wyżej obowiązku jest przewinieniem, za które nauczyciel może odpowiadać dyscyplinarnie. Jeżeli zatem dyrektor przedszkola lub szkoły uważa, że zachowanie nauczyciela nie powinno pozostać bez reakcji, powinien powiadomić komisję dyscyplinarną przy właściwym miejscowo wojewodzie. Zawiadomienie o naruszeniu obowiązków nauczyciela zapewne spowoduje wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez rzecznika dyscyplinarnego, a w dalszej kolejności – jeśli istotnie nauczyciel nie ma usprawiedliwienia dla swego zachowania - postępowania dyscyplinarnego przed komisją.
- art. 6 pkt 1, art. 42 ust. 1, art. 75 ust. 1, 91b ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 191 ze zm.),
- art. 40 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.).
- §1 i §2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1632).
Zobacz także:
Tagi: rada pedagogiczna
