Tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć pedagoga określa uchwałą organ prowadzący szkołę, a każda zmiana pensum pedagoga wymaga jedynie wydania nowej uchwały albo modyfikacji dotychczasowej.
Zwiększenie pensum pedagoga nie wymaga jego zgody
Zmiana pensum uchwałą organu prowadzącego nie wymaga zgody pedagoga, o ile w przypadku nauczyciela mianowanego nie dojdzie do jednoczesnej redukcji jego wymiaru zajęć w celu zachowania dotychczasowej liczby godzin.
Do zmiany pensum pedagoga (w tym do zwiększenia) nie jest wymagana jego zgoda, o ile zmiana ta – w celu utrzymania dotychczasowej liczby godzin – nie pociągnie za sobą jednoczesnej redukcji wymiaru zajęć nauczyciela mianowanego. Samo zwiększenie pensum pedagoga nie stanowi bowiem zmiany stanowiska ani ograniczenia zatrudnienia, a tylko takie rozwiązania wymagają zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania.
W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zwiększenie pensum pedagoga do 30 godzin tygodniowo nie wymaga też wypowiedzenia warunków pracy i płacy, ponieważ nie stanowi zmiany na niekorzyść. Nie wpływa bowiem na wymiar czasu pracy, który – w przypadku pedagoga zatrudnionego w pełnym wymiarze – wynosi nadal 40 godzin tygodniowo.
Wystarczające jest zatem wręczenie pedagogowi informacji o zmienionych warunkach zatrudnienia.
Gmina drogą uchwały zwiększyła pensum pedagoga z 18 do 30 godzin tygodniowo. Dyrektor może zmienić nauczycielowi mianowanemu pensum, tak aby było zgodne z uchwałą, mimo braku zgody ze strony pedagoga i bycia przez niego członkiem zarządu związku zawodowego.
- uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 marca 2012 r. (III PZP 2/12).
- art. 18 ust. 1, art. 22 ust. 2, art. 42 ust. 1, ust. 7 pkt 3, art. 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- art. 29 § 32, art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).
Zobacz także:
Tagi: pensum, kodeks pracy
