W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony w celu:
Zmiana przepisów o umowach na czas określony nakłada na dyrektora nowe obowiązki
Zmiany w prawie pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r. nakładają na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Dyrektorzy szkół i przedszkoli muszą pamiętać, że w niektórych przypadkach będę musieli przygotować aneksy do trwających umów o pracę.
- zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- wykonywania pracy przez okres kadencji,
- istnienia obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy
dyrektor przedszkola lub szkoły musi zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu takiej umowy wraz ze wskazaniem przyczyn jej zawarcia w terminie 5 dni roboczych od podpisania umowy.
Trwające umowy o pracę wymagają aneksów
W przypadku trwających w dniu 22 lutego 2016 r. umów o pracę na czas określony zawartych ze względu na jedną z wymienionych wyżej okoliczności, dyrektor przedszkola lub szkoły ma obowiązek zawrzeć z pracownikiem aneks do umowy.
Aneks do umowy o pracę musi zawierać informację o zmianie w paragrafie dotyczącym czasu trwania umowy o pracę. Pracodawca dodaje punkt, w którym wskazuje się, w jakim celu zawarto umowę. Będzie to wskazanie jednego z punktów 251 § 4 znowelizowanego kodeksu pracy.
Na uzupełnienie umów dyrektor ma 3 miesiące
Umowy należy uzupełnić o wymagane informacje w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie noweli Kodeksu pracy. W ciągu 5 dni roboczych od uzupełnienia umów zawartych na czas określony dłuższy niż określony ustawowo limit należy natomiast w formie pisemnej lub elektronicznej zawiadomić o tym właściwego okręgowego inspektora pracy.
Zawiadomienie może być przekazane w formie pisemnej lub elektronicznej. Niezawiadomienie inspektora pracy będzie mogło skutkować nałożeniem kary grzywny w wysokości od 1.000 do 30.000 zł.
Uzasadnienie nie może postawiać wątpliwości
Właściwe uzasadnienie zawarcia terminowej umowy pracę wyłączonej spod limitów jest istotne, gdyż zasadność jej zawarcia może zostać zakwestionowana przez Państwową Inspekcję Pracy. Również pracownik może podnosić argument nieuzasadnionego zastosowania 251 §4 w celu ustalenia przed sądem, iż zawarta umowa o pracę jest w jego przypadku umową o pracę na czas nieokreślony.
- ustawa z 26 czerwca 1974 r. − Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy − Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220)
Zobacz także:
