Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym wprowadza obowiązek dodatkowego zatrudnienia personelu – dotyczy to tylko tych szkół ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęte dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone.
Zatrudnianie nauczycieli wspomagających – nowe przepisy od 2016 r.
Od 1 stycznia 2016 r. wchodzą w życie nowe rozwiązania dotyczące możliwości dodatkowego zatrudniania w szkołach ogólnodostępnych osób wspomagających organizację kształcenia specjalnego uczniów z niepełnosprawnością. Takie zatrudnienie każdorazowo będzie wymagało od dyrektora uwzględnienia zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Decyzja o dodatkowym zatrudnieniu w kompetencjach dyrektora
Obowiązek dodatkowego zatrudnienia wymaga przy tym od dyrektora uwzględniania każdorazowo zaleceń określonych w orzeczeniu. Nie oznacza to przy tym, że w zaleceniach musi znaleźć się wprost zapis o zatrudnieniu wskazanej osoby.
Najważniejsze są potrzeby ucznia z orzeczeniem
Podejmując decyzje o dodatkowym zatrudnieniu, dyrektor wraz zespołem nauczycieli i specjalistów, powinien przeanalizować:
- potrzeby ucznia i zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego,
- zasoby kadrowe szkoły,
- zadania, jakie ma realizować pracownik,
- kwalifikacje kandydatów
i na tej podstawie podjąć decyzje dotyczące zarówno tego, kogo zatrudnić, ale także w jakim wymiarze, formie czy na jaki okres zatrudniony będzie pracownik na konkretnym stanowisku.
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1113).
Zobacz także:
Tagi: niepełnosprawni, dyrektor szkoły
