Na dwa tygodnie przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor powinien skierować nauczyciela na kontrolne badania lekarskie w celu potwierdzenia zdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy. Jeżeli lekarz medycyny pracy badający nauczyciela orzeknie o niezdolności nauczyciela do powrotu do pracy, stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy. Dyrektor nie może pozostawić w zatrudnieniu nauczyciela, wobec którego lekarz medycyny pracy w ramach badań kontrolnych orzekł brak zdolności do pracy. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania i umowy o pracę na czas nieokreślony następuje z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy.
Zaświadczenie o niezdolności do pracy skutkuje rozwiązaniem umowy
Jeżeli w toku kontrolnych badań lekarskich, przeprowadzanych przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia, lekarz orzeknie niezdolność nauczyciela do pracy – dyrektor musi rozwiązać z nim stosunek pracy. Warunkiem kontynuowania pracy jest bowiem posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do dotychczasowej pracy.
Z tytułu utraty zdolności do pracy nauczyciel będzie miał prawo do odprawy pieniężnej w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy – za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, nieprzekraczającej jednak sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
art. 23 ust. 1 pkt 3, ust. 2 pkt 3, art. 28 ust. 1, art. 73 ust. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191).
Zobacz także:
