Po chorobie trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na badania kontrolne celem stwierdzenia zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Nie ma przy tym znaczenia, że dotychczasowe badania są aktualne ani to, że pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem. Badania te przeprowadza lekarz uprawniony do wykonywania takich badań, nie jest nim jednak lekarz prowadzący, u którego leczył się pracownik.
Zaświadczenie lekarskie wystawione bez skierowania jest nieważne
Na badania kontrolne po trwającej ponad 30 dni chorobie, kieruje pracodawca. Może być ono wykonane tylko przez uprawnionego lekarza. Zaświadczenie niespełniające tego wymogu i wydane bez skierowania jest nieważne.
Zaświadczenie lekarskie od lekarza prowadzącego, w którym stwierdzono, że pracownik jest zdolny do pracy, nie może być traktowane, nawet w sposób dorozumiany, jako zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania dotychczasowej pracy. Przede wszystkim na badania lekarskie kieruje pracownika pracodawca, zaś zaświadczenie powinien wystawić lekarz medycyny pracy.
Dyrektor nie powinien dopuścić do pracy pracownika, który nie legitymuje się aktualnym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy, wystawionym przez uprawnionego lekarza. Sprawdź jakie są warunki dopuszczenia nauczyciela do pracy po długotrwałej nieobecności.
art. 229 § 2, § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: badania lekarskie
