Rodzaj pracy stanowi obowiązkowy element umowy o pracę. W umowach o pracę często dołączany jest zakres obowiązków związany z pracą na określonym stanowisku. Podpisując umowę o pracę, pracownik zgadza się więc również na realizację powierzonego mu zakresu czynności. Zakres obowiązków może być powierzany również odrębnym pismem, gdyż podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy jest zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Pracownik jest natomiast obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
Zakres obowiązków pomocy nauczyciela ustala dyrektor szkoły
Przepisy nie określają zakresu obowiązków pomocy nauczyciela. W praktyce ustala go dyrektor szkoły w umowie o pracę lub oddzielnym piśmie tzw. przydziale czynności. Należy jednak pamiętać o tym, że muszą to być zadania, które są związane z danym stanowiskiem i takie, do których pracownik posiada kwalifikacje i odpowiednie umiejętności.
Ponieważ przepisy nie określają odgórnie zakresu obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku pomocy nauczyciela, to zakres ten może ustalić pracodawca w umowie lub odrębnym piśmie.
Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dyrektor może w przydziale czynności pomocy nauczyciela wpisać wykonywanie obowiązków związanych z pomocą na świetlicy, na stołówce i w zajęciach wychowania fizycznego?
Można przyjąć, że zadania te są związane z pracą na stanowisku pomocy nauczyciela i należy zobowiązać pracownika zatrudnionego na tym stanowisku do ich realizacji.
art. 29 § 1 pkt 1, art. 94 pkt 1, art. 100 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.:Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).
Zobacz także:
Tagi: umowa o pracę, dyrektor szkoły
