Dyrektor szkoły nie może zwolnić nauczycieli w ciąży, a jeżeli wręczyłby jej wypowiedzenie w momencie, w którym nie miała świadomości swojego stanu – będzie musiał cofnąć wypowiedzenie po przedłożeniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. W takich przypadkach dla nauczycieli stosuje się regulacje Kodeksu pracy (art. 177 Kodeks pracy w zw. z art. 91c ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela).
Zajście w ciąże w stanie nieczynnym nie powoduje przywrócenia do pracy
Karta Nauczyciela przewiduje dla nauczycieli możliwość przejścia w stan nieczynny na okres sześciu miesięcy . Jest to świadome podjęcie decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy, dlatego zajście w ciążę w stanie nieczynnym nie skutkuje odroczeniem wygaśnięcia stosunku pracy.
Przejście w stan nieczynny – uprawnienie dla nauczycieli
Złożenie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny jest możliwe dla nauczycieli, z którymi dyrektor szkoły rozwiązuje stosunek pracy z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karta Nauczyciela). Dla nauczycieli w stanie nieczynnym przewidziane jest prawo do prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych (art. 20 ust. 6 Karta Nauczyciela).
Po upływie sześciu miesięcy od przejścia w stan nieczynny stosunek pracy z nauczycielem wygasa z mocy prawa (art. 20 ust. 5c Karta Nauczyciela). Wygaśnięcie stosunku pracy z mocy prawa nastąpi również w sytuacji, gdy nauczycielka w okresie jego trwania zaszła w ciążę – przepisy nie przewidują dla nauczycieli szczególnych uprawnień w takich sytuacjach.
Cofnięcie wypowiedzenia tylko na podstawie Kodeksu Pracy
Odroczenie wygaśnięcia stosunku pracy dla nauczycielki w stanie nieczynnym nie jest możliwe, ponieważ świadomie podjęła ona decyzję o tym, że jeżeli dyrektor pracy nie przywróci jej do pracy – stosunek pracy ulegnie wygaśnięciu. Takie uprawnienie dla nauczycieli przewiduje Karta Nauczyciela i nie mają tu zastosowania przepisy Kodeksu Pracy.
Dyrektor szkoły zastosuje przepisy przewidziane przez Kodeks Pracy tylko w przypadku, kiedy nauczycielka w ciągu 30 dni od otrzymania wypowiedzenia nie dostarczy wniosku o przeniesienie w stan nieczynny, ale przedłoży zaświadczenie wskazujące, że w chwili jego otrzymania albo w okresie wypowiedzenia była w ciąży (art. 177 Kodeks pracy w zw. z art. 91c ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela).
- art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 1502),
- art. 20 ust. 1 pkt 2, ust. 5c, ust. 6, art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 191).
Zobacz także:
