Nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za:
Za oczernianie dyrektora można zostać pociągniętym do odpowiedzialności dyscyplinarnej
Nauczyciel, który oczernia dyrektora swojej szkoły i rozpowszechnia o nim nieprawdziwe informacje, naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną. W takiej sytuacji dyrektor może skierować sprawę do komisji dyscyplinarnej.
Uchybienie godności zawodu nauczyciela
- uchybienia godności zawodu nauczyciela lub
- przeciwko porządkowi pracy.
Pracownik powinien być lojalny wobec pracodawcy, co oznacza, że nie może on w swych wypowiedziach podważać jego reputacji. Rozwiązywanie problemów szkoły poza jej murami może przekraczać granice dopuszczalnej krytyki. Jednak nie można mieć wątpliwości co do przekroczenia tych granic w sytuacji gdy pracownik rozpowszechnia nieprawdziwe informacje i przedstawia szkołę w negatywnym świetle.
W takiej sytuacji można rozważać, czy nie doszło do uchybienia godności zawodu nauczyciela. Nauczyciel nie okazuje szacunku drugiej osobie poprzez oczernianie przełożonego i nie prezentuje postawy moralnej. Można zatem rozważyć kwestię odpowiedzialności dyscyplinarnej. Dyrektor może więc skierować doniesienie do działającego przy komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli rzecznika dyscyplinarnego.
Odpowiedzialność względem dyrektora
Jeśli chodzi natomiast o odpowiedzialność nauczyciela względem dyrektora, to w grę może wchodzić odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych. Dyrektor może zażądać, by nauczyciel zaprzestał naruszać jego dobra osobiste. Takie żądanie może skierować na piśmie.
- art. 6, art. 75 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- art. 23, art. 24 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).
Zobacz także:
