W świetle aktualnie obowiązujących przepisów dyrektor nie może już uznawać ukończonego przez nauczycieli kierunku (specjalności) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć. Rozporządzenie z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli precyzyjnie określiło wymagania kwalifikacyjne jako konieczność posiadania przygotowania pedagogicznego i ukończenia studiów (wyższych lub pierwszego stopnia):
Uznanie kierunku studiów za zbliżony do wymaganego już nie obowiązuje
Obecnie dyrektor szkoły nie może uznać, że ukończony przez nauczyciela kierunek studiów (specjalność) jest zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć. Nauczyciele, którym uznano w ten sposób kwalifikacje zachowują je, mimo zmiany przepisów.
- na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem bądź prowadzonymi zajęciami lub
- na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla danego kierunku w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
To elementarne wymagania pozwalające na zatrudnienie nauczyciela w każdym typie placówki działającej w systemie oświaty.
Nauczyciel, któremu uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowuje nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie placówki – patrz przykład.
Dyrektor w 2000 roku uznał nauczycielowi gimnazjum (magister chemii – 360 godzin fizyki w toku studiów) kwalifikacje do nauczania fizyki. Czy obecnie nauczyciel może uczyć fizyki w zespole szkół – w szkole podstawowej i w gimnazjum?
Przepisy obowiązujące od 1 września 2009 r. nie przewidują już możliwości zatrudniania nauczycieli poprzez dokonanie przez dyrektora szkoły ustalenia, że ukończyli kierunek studiów zbliżony do nauczanego przedmiotu, jednak nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki. Przy czym nauczyciele ci zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela jedynie w danym typie szkoły (§ 28 rozporządzenia z 12 marca 2009 r.). Gimnazjum jest innym typem szkoły niż szkoła podstawowa. Nauczyciel nie ma więc kwalifikacji do nauczania fizyki w szkole podstawowej, przy czym zachowuje je w przypadku nauczania tego przedmiotu w gimnazjum.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1207),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. z 2002 r. nr 155, poz. 1288 ze zm.) – akt nieobowiązujący.
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły
