Prawo do urlopu macierzyńskiego jest związane z urodzeniem dziecka w czasie trwania zatrudnienia bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownica jest zatrudniona. Jeżeli nawet nauczycielka jest zatrudniona na zastępstwo, a urodzi dziecko w czasie trwania umowy, nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego. Jednocześnie w ciągu 14 dni od dnia porodu może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.
Urodzenie dziecka nie blokuje rozwiązania umowy na zastępstwo
Umowa na zastępstwo rozwiązuje się z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika. Nie ma przy tym znaczenia, że zastępca korzysta w tym czasie z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Po rozwiązaniu umowy pracownica będzie jednak miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Fakt przebywania przez pracownicę na urlopie macierzyńskim nie blokuje rozwiązania umowy zawartej na okres zastępstwa. Ulegnie ona rozwiązaniu z chwilą powrotu zastępowanej osoby do pracy. Mimo rozwiązania umowy pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego także po ustaniu zatrudnienia za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego a także urlopu rodzicielskiego.
- art. 1791, art. 180, art. 1831 § 2, art. 30 § 1 pkt 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- art. 29 ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159).
Zobacz także:
