Przedłużeniu ulega tylko umowa na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży pracownicy. Zdaniem Sądu Najwyższego upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni) (wyrok z 7 lutego 2001 r., I PKN 231/2000, OSNAPiUS 2002/21/515 oraz wyrok z 5 grudnia 2012 r., I PK 33/02, OSNP 2004/12/204). Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom.
Umowa na zastępstwo nie przedłuża się do dnia porodu
Obowiązek przedłużenia umowy o pracę zawartej na czas określony dotyczy zarówno pracowników pedagogicznych, jak i niepedagogicznych (w tym zatrudnionych na podstawie art. 7 ustawy o systemie oświaty). Nie ma znaczenia tutaj również rodzaj placówki oświatowej (feryjna, nieferyjna). Nie przedłuża się jednak umowa zawarta na czas zastępstwa.
Nie ze wszystkimi pracownicami zatrudnionymi na terminowe umowy o pracę trzeba przedłużyć umowę o pracę do dnia porodu. Obowiązek ten nie dotyczy pracownic zatrudnionych:
- na podstawie umów na okres próbny do 1 miesiąca,
- na umowy o pracę na zastępstwo na okres usprawiedliwionej nieobecności,
- na umowy na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub umowy na okres próbny powyżej 1 miesiąca, jeżeli rozwiązanie tych umów przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży.
Umowy o pracę do dnia porodu nie trzeba przedłużyć również w przypadku pracownic zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, np. na umowę zlecenia lub umowę o dzieło.
Umowa na zastępstwo się nie przedłuża
Zasady dotyczącej przedłużenia umów na czas określony w związku z ciążą pracownicy nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 177 § 3 i § 31 Kodeksu pracy). W sytuacji, gdy pracownica zatrudniona jest na umowę o pracę na okres zastępstwa, umowa o pracę rozwiąże się z ostatnim dniem okresu zatrudnienia, wskazanego w umowie i na długość jej trwania nie wpłynie ewentualna ciąża.
Umowa na czas określony z Karty Nauczyciela
Umowę o pracę na czas określony – na warunkach określonych w Karcie Nauczyciela – można zawrzeć z każdym nauczycielem (kontraktowy, mianowany, dyplomowany, stażysta) w dwóch sytuacjach:
- zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub
- konieczności zorganizowania zastępstwa za nieobecnego nauczyciela.
Umowa na zastępstwo (czyli umowa na czas określony zawarta z powodu zastępstwa nieobecnego nauczyciela) to umowa o pracę na czas określony z pewnymi modyfikacjami. Taka umowa nie ulega przedłużeniu do dnia porodu. Należy jednak zaznaczyć, że występują inne interpretacje statusu umowy zawieranej z nauczycielem na okres zastępstwa nieobecnego pracownika. Przyjmuje się, że umowy zawierane są z nauczycielami tylko na czas określony (bez względu na przyczynę zawarcia takiej umowy). W takim wypadku każda umowa (w tym również w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela) zawarta z nauczycielką ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Oczywiście po spełnieniu warunku upływu trzeciego miesiąca ciąży w dniu przewidywanego terminu rozwiązania umowy.
Przedłużenie umowy z mocy prawa
Umowa na czas określony ulega przedłużeniu do dnia porodu z mocy prawa. Przepisy nie wymagają sporządzenia dodatkowego dokumentu w tej sprawie, jednak aby pracownica miała jasność swojej sytuacji, można ją o tym powiadomić na piśmie.
- ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502),
- ustawa – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
