Odwołanie wicedyrektora jest możliwe jedynie w przypadkach wskazanych w ustawie o systemie oświaty tj. w razie:
Rezygnacja z funkcji przez dyrektora nie skutkuje odwołaniem zastępcy
Wicedyrektor powołany na czas określony lub nieokreślony pełni swoją funkcję mimo odwołania lub rezygnacji z funkcji przez dyrektora szkoły. Odwołanie zastępcy może bowiem nastąpić tylko w przypadkach wskazanych w ustawie o systemie oświaty, do których nie zalicza się ustąpienia z funkcji przez dyrektora.
- złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
- ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34a ust. 2 ustawy o systemie oświaty w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli - bez wypowiedzenia,
- złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 34 ust. 2a ustawy o systemie oświaty.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Po odejściu dyrektora ze szkoły, wicedyrektor nadal pełni swoją funkcję, chyba, że zaistnieje jednak z ww. przesłanek umożliwiających jego odwołanie. Przyczyną odwołania wicedyrektora nie jest jednak rezygnacja z funkcji przez dyrektora, ani jego odwołanie chyba że wicedyrektor został powołany na okres wspólnej kadencji z dyrektorem.
- art. 38 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572).
Zobacz także:
