Radny nie może pełnić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy (analogiczne zasady są w samorządzie powiatowym i samorządzie województwa). Oznacza to, że nie może być jednocześnie radnym i dyrektorem lub wicedyrektorem szkoły podlegającej pod jst, w której sprawuje mandat. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu musi złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Niezłożenie wniosku jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu.
Radny może pozostać na stanowisku nauczyciela
Wicedyrektor, który został radnym, może pozostać na stanowisku nauczyciela. W takim przypadku nie musi wnioskować o urlop bezpłatny, ale powinien zrezygnować z funkcji wicedyrektora, co możliwe jest wyłącznie na podstawie porozumienia stron zawartego z pracodawcą.
Wicedyrektor ma 7 dni na złożenie wniosku o urlop bezpłatny
Zaprzestanie pełnienia funkcji tylko za porozumieniem stron
Nie jest możliwe złożenie rezygnacji i następnie w wyniku tego odwołanie nauczyciela z funkcji kierowniczej, bo wymagany jest tutaj 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Jedynym wyjściem jest rezygnacja na mocy porozumienia z dyrektorem szkoły. Data, w której nauczyciel zaprzestanie zajmować stanowisko wicedyrektora, powinna przypadać przed terminem, w którym istnieje obowiązek złożenia wniosku o urlop bezpłatny.
- art. 24a ust. 2, art. 24b ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.).
- art. 38 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
