Ustawa o pracownikach samorządowych mówi o zakazie powstania relacji bezpośredniej podległości służbowej pomiędzy małżonkami, osobami pozostającymi ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia. Takiego zakazu nie wprowadza jednak Karta Nauczyciela, która odnosi się do nauczycieli zatrudnionych w samorządowych szkołach. Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych stosuje się jedynie do pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach samorządowych.
Przepisy nie zabraniają dyrektorowi zatrudnienia w szkole członka rodziny
Nie ma przepisów, które by wprost zabraniały dyrektorowi zatrudnienia członka rodziny, w tym własnego dziecka. Należy jednak zwrócić uwagę także na aspekt etyczny – dyrektor może narazić się na zarzut, że takie jego zachowanie pośrednio nie sprzyja kształtowaniu u uczniów postaw moralnych i obywatelskich.
Nie ma zatem zakazu powstania podległości służbowej między nauczycielem - dyrektorem placówki oświatowej a krewnym, na przykład synem, który byłby zatrudniony w charakterze nauczyciela. W takim przypadku niepotrzebna jest także zgoda żadnych organów.
Brak wyraźnego zakazu zatrudniania przez dyrektora placówki oświatowej krewnych dyrektora w charakterze nauczycieli nie oznacza, że działanie takie spełnia powszechnie akceptowalne standardy etyczne. Aspekt etyczny jest szczególnie istotny, biorąc pod uwagę, że chodzi o stosunki panujące w publicznej placówce oświatowej oraz o styl kierowania nią, który podlega nie tylko ocenie organu prowadzącego, ale także kontroli społecznej. Dyrektor publicznej placówki oświatowej, zatrudniając jako nauczycieli swych krewnych naraża się na zarzut nepotyzmu, a to z kolei może rzutować na osąd prezentowanych przez dyrektora postaw moralnych. Tymczasem dyrektor placówki będąc jednocześnie nauczycielem, obowiązany jest w świetle art. 6 Karty Nauczyciela m.in. dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich.
- ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458 ze zm.),
- ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz. 191).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły, karta nauczyciela
