Z dniem 1 czerwca 2017 r. w Kodeksie pracy pojawił się nowy przepis – art. 251 § 41, zgodnie z którym w razie przedłużenia umowy o pracę z pracownicą w ciąży do dnia porodu nie stosuje się limitów zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony oraz reguły przekształcania tego typu umowy w umowę o pracę na czas nieokreślony.
Przedłużenie umowy do dnia porodu a przekształcenie w umowę na czas nieokreślony – zmiany w Kodeksie pracy
Nie ma już wątpliwości co do tego, czy przedłużenie umowy z pracownicą w ciąży do dnia porodu skutkuje przekształceniem się umowy o pracę na czas określony w umowę bezterminową, jeżeli czas jej trwania w wyniku przedłużenia przekroczy limit umów terminowych.
ZASTOSUJ!
Jeżeli umowa pracownicy została przedłużona do dnia porodu i w związku z tym doszło do przekroczenia limitów dotyczących umów na czas określony – umowa nie przekształca się w umowę bezterminową.
Zmiana ta potwierdza dotychczasową wykładnię, zgodnie z którą reguła przewidziana w art. 177 § 3 Kodeksu pracy, której celem jest zagwarantowanie pracownicy w ciąży zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony pozostawanie w stosunku pracy do dnia porodu, ma charakter szczególny w stosunku do przepisów limitujących umowy terminowe.
ZAPAMIĘTAJ!
Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu nie ma zastosowania w przypadku zatrudnienia nauczycieli na zastępstwo na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Umowa na zastępstwo rozwiązuje się w terminie przewidzianym w treści tej umowy.
W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH
W przedszkolach niepublicznych w przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu również nie stosuje się reguł dotyczących limitów umów na czas określony oraz zasady przekształcenia w umowę na czas nieokreślony.
- art. 251 § 41, art. art. 177 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.),
- art. 2 ustawy z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 962),
- art. 10 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. − Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1379 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, stosunek pracy
