Stan nieczynny nie jest dla nauczycieli tym samym, co urlop zdrowotny, w okresie którego nie istnieje możliwość wykonywania pracy zarobkowej. Nauczyciel może podjąć zatrudnienie – zarówno w tej samej szkole, jak i innej placówce, a także zupełnie poza systemem oświaty. Takie zatrudnienie nie pozbawia prawa do otrzymywania wynagrodzenia przewidzianego dla nauczycieli w stanie nieczynnym przez Kartę Nauczyciela.
Praca dla nauczycieli w stanie nieczynnym – Karta Nauczyciela
Przejście w stan nieczynny nie oznacza dla nauczycieli zakazu nawiązania nowego stosunku pracy. Karta Nauczyciela nie zawiera w tym zakresie regulacji. Nauczyciel musi jednak pamiętać, że dyrektor ma prawo wezwania go do pracy w szkole, jeżeli pojawi się możliwość pracy w pełnym wymiarze zajęć.
Praca dla nauczycieli w stanie nieczynnym
Możliwość podjęcia pracy dla nauczycieli przeniesionych w stan nieczynny została przewidziana w ustawie Karta Nauczyciela.
Nauczyciel może podjąć pracę w szkole w niepełnym lub pełnym wymiarze zajęć w przypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania (art. 20 ust. 8 Karta Nauczyciela).
Jest to sytuacja, w której dyrektor szkoły nie może przywrócić nauczyciela do pracy, ponieważ nie zachodzą przesłanki określone w art. 20 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela, tj. nie może zagwarantować mu pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa.
Najczęściej dyrektor szkoły proponuje pracę dla nauczycieli w stanie nieczynnym w celu sprawowania zastępstwa za innego nauczyciela, którego nieobecność może zagrażać realizacji programu.
Nauczyciel w stanie nieczynnym może pracować poza oświatą
Karta Nauczyciela nie przewiduje dla nauczycieli w stanie nieczynnym zakazu podjęcia pracy poza systemem oświaty. Nauczyciel może więc podjąć pracę inną niż zaproponowana przez dyrektora szkoły – w żaden sposób nie wpłynie to na przysługujące mu prawo do otrzymywania wynagrodzenia o którym mowa w art. 20 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela. Dla nauczycieli przewidziane jest prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym do dodatków socjalnych.
art. 20 ust. 6 – ust. 8 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 191)
Zobacz także:
