Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu w pełnym wymiarze godzin musi otrzymać zgodę dyrektora na dodatkowe zatrudnienie w innej szkole lub przedszkolu. Jednak taka zgoda nie jest wymagana w przypadku nawiązania stosunku pracy w szkole wyższej.
Podjęcie pracy w szkole wyższej nie wymaga zgody dyrektora przedszkola
Od 1 września 2017 r. podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innym przedszkolu lub szkole może wymagać uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Sprawdź, czy obowiązek ten dotyczy też szkoły wyższej.
Zgoda dyrektora jest konieczna tylko w przypadku kontynuacji lub podjęcia zatrudnienia w innej szkole, placówce lub zespole, a więc w jednostkach objętych systemem oświaty. Do tych jednostek nie zalicza się szkół wyższych. Tym samym nauczyciel nie potrzebuje zgody dyrektora na podjęcie dodatkowego zatrudnienia w szkole wyższej i nie ma również obowiązku informowania dyrektora przedszkola lub szkoły o podjęciu dodatkowego zatrudnienia.
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć może wykonywać jednocześnie pracę w ramach dwóch odrębnych stosunków pracy. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie może on jednak tłumaczyć niewykonania obowiązków służbowych w ramach jednego stosunku pracy koniecznością ich wykonywania w ramach drugiego zatrudnienia.
Nauczyciel zatrudniony w szkole lub przedszkolu niepublicznym również nie musi uzyskiwać zgody na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowej pracy w szkole wyższej.
- art. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.),
- art. 220 ust. 2, art. 222 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: Oświata, Stosunek pracy
