Wymagane kwalifikacje dla nauczycieli pedagogów specjalnych zostały doprecyzowane w rozporządzeniu zmieniającym przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych dla nauczycieli.
Pedagog specjalny - nowy pracownik szkół i przedszkoli
Standaryzacja zatrudnienia w przedszkolach i szkołach rusza od 1 września. W pierwszym etapie dotyczy m.in zatrudniania nauczycieli pedagogów specjalnych. Kto może pełnić taką rolę?
Zmiany odnoszą się właśnie do nowego stanowiska i koniecznych dla jego objęcia, kwalifikacji.
Zobacz koniecznie: Jakie zadania będzie miał pedagog specjalny
Wymagania dla nauczyciela pedagoga specjalnego
Osoba chcąca podjąć pracę jako nauczyciel pedagog specjalny musi mieć odpowiednie wykształcenie. W wymaganiach przedstawionych w projekcie rozporządzenia wskazano, że wymaganym warunkiem jest ukończenie:
a) jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna lub
b) jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego lub drugiego stopnia w zakresie pedagogiki specjalnej lub
c) jednolitych studiów magisterskich na kierunku studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki oraz ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub w zakresie edukacji włączającej.
Poznaj nasze szkolenia: Które placówki muszą zatrudnić pedagoga specjalnego, logopedę czy psychologa?
Okres przejściowy
Nowe rozporządzenie zawiera przepisy przejściowe. Pozwalają one zatrudnić na stanowisku nauczyciela pedagoga specjalnego osobę, która nie spełnia co prawda wcześniej wskazanych wymogów, lecz:
a) w przypadku przedszkoli ogólnodostępnych i integracyjnych - posiada odpowiednie kwalifikacje na stanowisko nauczyciela w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej i ukończyła studia podyplomowe dotyczące wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
b) posiada kwalifikacje do pracy w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych określone w przepisach a dodatkowo ma ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.
Z tego rozwiązania będzie można korzystać do 31 sierpnia 2026 r.
Zobacz także: Mentor w nowym systemie awansu zawodowego nauczycieli – analiza zmian w Karcie Nauczyciela 2022
Szkoły w podmiotach leczniczych
Nowe przepisy zmieniają wymagania dla kadry pedagogicznej pracującej w przedszkolach, szkołach i oddziałach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia, nie będą musieli mieć kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej lub terapeutycznej.
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
